Fundusz stypendialny przekroczył 1 milion zł

24.09.2019
Mowa o środkach, jakie w ciągu 16 lat działalności Fundacji Fundusz Ziemi Olsztyńskiej przekazał 782 młodym, pracowitym i utalentowanym mieszkańcom powiatu olsztyńskiego. W bieżącym roku liczba stypendystów jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej, jest ich bowiem 54.

Coroczna uroczysta gala, podczas której młodzież szkół ponadpodstawowych i studenci otrzymali listy gratulacyjne z okazji przyznanego im stypendium naukowego, sportowego lub artystycznego odbyła się 23 września w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Wśród licznej publiczności znaleźli się rodzice i bliscy stypendystów, a także radni powiatowi, przedstawiciele gmin, obecny i byli starostowie olsztyńscy, członkowie Fundacji, Komisji Stypendialnej, a także wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

Jak się okazało większa liczba tegorocznych stypendystów to efekt zmian zarówno w regulaminie Fundacji, jak tez sposobu pozyskiwania środków na stypendia. - Nie zmienia się idea nagradzania młodych, utalentowanych i pracowitych uczniów i studentów. Zrezygnowaliśmy z uwarunkowań socjalnych, pojawiły się natomiast kryteria związane z postawą obywatelską w postaci zaangażowania w życie publiczne, pomoc innym, zajęcia pozalekcyjne. Dodatkowo odwiedziłem wszystkie gminy powiatu olsztyńskiego, zachęcając je do przekazania środków na fundusz stypendialny. Część z nich wygospodarowała pieniądze już w tym roku, inne zadeklarowały wkład w następnym roku - powiedział Paweł Jarząbek, prezes Fundacji "Fundusz Ziemi Olsztyńskiej".

Nie zabrakło wystąpień i ciepłych słów. Starosta olsztyński, a jednocześnie przewodniczący Fundacji, złożył młodzieży gratulacje, zwrócił się też do rodziców. - Dziękuję Państwu za wychowanie tego młodego pokolenia, które za chwilę będzie zmieniało nasz kraj, powiat olsztyński i swoje gminy. Grant samorządu Powiatu i wpłaty z diet radnych nie są jedyną formą wsparcia zdolnych uczniów. Od ubiegłego roku w szkołach powiatowych przyznawane są dodatkowo nagrody finansowe dla najlepszych uczniów. Warto więc się uczyć i rozwijać swoje pasje, bo to zostaje docenione - mówił Andrzej Abako.

„Fundusz Ziemi Olsztyńskiej” został założony w 2002 r. z inicjatywy m.in. ówczesnego starosty olsztyńskiego, który z budżetu powiatu przekazywał już co roku duży grant na stypendia, zaoferował też fundacji miejsce w tutejszym starostwie. Obecnie organizacja pozyskuje środki na stypendia przede wszystkim dzięki współpracy z Powiatem Olsztyńskim, realizując powierzone zadanie publiczne poprzez grant w wysokości 48 tys. zł. W 2019 roku fundatorów jest więcej – do puli Funduszu Stypendialnego dołożyły się po 5 tys. zł gminy: Dywity, Dobre Miasto i Jeziorany, a swoje wsparcie w kolejnym roku zadeklarowały już dodatkowo gminy Stawiguda i Świątki. W gronie fundatorów w roku bieżącym znaleźli się też niemal wszyscy radni Powiatu Olsztyńskiego i gminy Biskupiec, przekazując stałą kwotę ze swoich diet samorządowych. Dodatkowo stypendium dla studenta z najwyższą średnią ocen w indeksie prywatnie ufundował starosta olsztyński i także jedno indywidualne stypendium gmina Gietrzwałd. Warto też wspomnieć o darczyńcach, którzy przekazali swój 1% podatku na rzecz Fundacji „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej”.