Europejski Dzień Numeru 112 w gminie Purda

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 (11 lutego br.) wojewoda Marian Podziewski odwiedził dzieci ze szkoły podstawowej w Marcinkowie (Oddziały Zamiejscowe Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Pezały w Purdzie, klasy 1-3). Wraz z nim przyjechali operatorzy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Gości i uczestników spotkania przywitał wójt gminy Purda Piotr Płoski. Na powitanie maluchy zaśpiewały piosenkę na temat bezpieczeństwa.

Ratownicy poprowadzili lekcję na temat zasad działania numeru 112. Zaczęło się od ćwiczeń na fantomie. Dzieci miały bardzo dużo pomysłów, jak sprawdzić, czy poszkodowana osoba jest nieprzytomna – połaskotać, uszczypnąć, zapytać albo krzyknąć. Później nauczyły się, jak nasłuchiwać oddechu przez 10 sekund, przeprowadzić masaż serca i sztuczne oddychanie. Kolejnym ćwiczeniem było dzwonienie do Centrum Powiadamiania zabawkowym telefonem i rozmowa z operatorem. Dzieci uczyły się, w jaki sposób krótko opowiedzieć, co się dzieje, że trzeba podać dokładną lokalizację i dojazd, przedstawić się z imienia i nazwiska, zakończyć rozmowę dopiero po stwierdzeniu operatora, że powiadomienie zostało przyjęte.

Wojewoda wręczył nagrody autorom najlepszych prac w konkursie rysunkowym związanym z numerem 112. Laureatami konkursu są: Anastazja Piechowska z klasy I, Amelia Oksiuta z kl. II i Dominika Olenkowicz z kl. III. Na zakończenie wszystkie maluchy zostały obdarowane upominkami przez wojewodę, wójta i pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Wizyta zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
Lekcja bezpieczeństwa w Marcinkowie odbyła się w świetle kamer i błyskach fleszy - relacje znalazły się w regionalnej TVP, Radiu Olsztyn i w internecie.

DSC_0562 DSC_0625DSC_0693