Eliminacje Powiatowe do XXXIX Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego

13.10.2014
13 października 2014 r. o godz. 10.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie (Plac Bema 5, 10-516 Olsztyn), w Sali Sesyjnej odbędą się eliminacje powiatowe do XXXIX Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkolnej im. Marii Zientary – Malewskiej.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Olsztyńskiego, które będą walczyć o najwyższe laury w następujących kategoriach:
- szkół podstawowych: klasy I – III oraz klasy IV - VI
- szkół gimnazjalnych
- szkół ponadgimnazjalnych.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu treść wypowiedzi powinna dotyczyć tematyki regionalnej, tj. zabytku, osoby, krajobrazu, może to być również utwór literacki lub cytaty utworów literackich w tekście, przy czym nie zaleca się używania gwary ludowej. Wypowiedzi powinny być spontaniczne, sugestywne, zaprezentowane barwną i piękną polszczyzną. Śpiew, gra na instrumentach, duża ilość cytatów nie powinny zdominować wystąpień krasomówczych. Uczestnicy zobowiązani są do zaprezentowania jednego wybranego tematu trwającego:
- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - 10 minut
- w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych - 5 minut.

Przy ocenie wykonawców jury będzie brało pod uwagę sugestywność wypowiedzi, dobór tematu, jasność formułowania myśli, płynność i poprawność wyrażania się, poprawność języka i jego barwę, odpowiednie wykorzystanie limitu czasu.

Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody i wyróżnienia. Laureaci eliminacji w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wybrani przez Komisję Konkursową będą reprezentowali Powiat Olsztyński na XXXIX Wojewódzkim Konkursie Krasomówczym Młodzieży Szkolnej im. Marii Zientary – Malewskiej, który odbędzie się w dniu 22 października 2014 r. w kaplicy Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.