Elfiki z Barczewa zachwyciły publiczność

03.01.2014
Osiem grup kolędujących i teatrzyków z czterech gmin powiatu wzięło udział w 19. edycji Powiatowego Przeglądu Grup Kolędujących, który odbył się w piątek 6 grudnia w Barczewie. Jurorom i publiczności najbardziej przypadli do gustu kolędnicy z grupy teatralnej „Elfiki” działającej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie.

Śnieżyca, silny wiatr i zawieje śnieżne, które w piątek 6 grudnia od godzin porannych nawiedziły Warmię i Mazury, na szczęście nie przeszkodziły młodym kolędnikom z terenu powiatu, którzy w liczbie ośmiu grup pojawili się na 19. edycji Powiatowego Przeglądu Grup Kolędujących w Barczewie.
- W obliczu tak fatalnej pogody obawialiśmy się o frekwencję, ale kierowcy, wychowawcy i dzieciaki zdziałali cuda i zjawili się w Barczewie – cieszy się Mariola Łukomska, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Barczewo, który był głównym organizatorem wydarzenia.

Mikołaj sobie nie radził
Przed publicznością i jurorami, którym przewodził znany dziennikarz i satyryk, Władysław Katarzyński, zaprezentowały się grupy i teatrzyki z czterech gmin powiatu olsztyńskiego (Barczewo, Purda, Olsztynek i Biskupiec). Po występach czterech grup reprezentujących: Gimnazjum w Barczewie, Szkołę Podstawową nr 1 w Barczewie, Przedszkole Publiczne w Łęgajnach i Przedszkole Miejskie z Barczewa jurorzy już mieli swoje typy.
- Póki co największe wrażenie zrobił na mnie zespół złożony z pierwszaków SP nr 1 w Barczewie – komentuje Danuta Zielonka, jurorka. – Poziomem, naturalnością i brakiem tremy odbiegali od pozostałych grup.
Maluchy z Barczewa w zabawny sposób pokazały przedświąteczne kłopoty Świętego Mikołaja, który był na tyle zapracowany, że o pomoc w przygotowaniu paczek z prezentami poprosił elfy. A te oczywiście nie odmówiły mu pomocy.
- Nasza grupa teatralna nazywa się, nomen omen, „Elfiki”, więc pomysł na historię mógł być tylko jeden – wyjaśnia Jolanta Pawłowiec, opiekun koła teatralnego. – „Elfiki” działają w szkole od października 2013 roku, uczniowie klasy I a i d spotykają się na zajęciach raz w tygodniu. Występ w czasie Przeglądu był ich premierą przed tak liczną publicznością.

Stres jest, ale dam radę
Jako pierwszy po przerwie zaprezentował się kolorowy zespół Gimnazjum w Purdzie, który połączył teatr kukiełkowy z występami scenicznymi aktorów i dużą rolą narratora całej opowieści. Ze znakomitej strony wokalnej pokazał się Zespół Szkół Szkolno-Przedszkolnych z Biskupca, w którego składzie znaleźli się m.in. dwie diablice, Szemel, Cyganka, Królowie, pastuszkowie, czy Turoń.
- Na podkreślenie zasługuje znakomita gra aktorska i taneczna Cyganki – chwali Władysław Katarzyński.
Na swój występ uczestnicy Przeglądu wyczekiwali z lekkim poddenerowawniem.
- Stres mały jest, ale występuję już tutaj po raz czwarty, więc dam radę – mówi Maksymilian Ostrowski, czyli święty Józef z zespołu CKIPG Barczewo.
Jurorzy, jak przyznał przewodniczący, mieli twardy orzech do zgryzienia. Oceniali przede wszystkim stroje, dobór tekstów i stronę muzyczną z uwzględnieniem tradycji Warmii i Mazur, a także ogólny wyraz artystyczny.
- Wszystkie zespoły zaprezentowały wysoki poziom i ciężko było nam wybrać – przyznaje Władysław Katarzyński.
Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła grupa „Elfiki” z SP nr 1 w Barczewie, drugie miejsce ZSS-P z Biskupca, a trzecie Zespół Szkół z Olsztynka. Wszystkie grupy otrzymały także nagrody za kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych Powiat Olsztyński dofinansował wydarzenie w Barczewie.