Eko-urząd

13.11.2019

Segregacja odpadów często kojarzy się z ciężką i niewygodną sytuacją – potrzeba kilka pojemników. Nie jest to jednak trudne, a wynikające z niej korzyści mają olbrzymi wpływ nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na globalną i lokalną społeczność. Od listopada do sortowania śmieci w swojej siedzibie przystąpiło także starostwo powiatowe w Olsztynie.

Poprzez segregację oszczędzane są nie tylko zasoby naturalne takie jak woda czy energia. Z odpadów mogą powstać np. chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, kolczyki, kosze, torebki, a nawet meble czy ubrania.

– Recykling odpadów to obecnie nie tylko moda, ale i konieczność, poza tym jak wiadomo ceny za wywóz i utylizację odpadów rosną. W związku z tym nasz urząd również przystąpił do segregowania śmieci. Chcemy także w ten sposób chronić nasze środowisko – mówi Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński.

Urząd stara się nie tylko szybko i sprawnie obsługiwać interesantów, ale także być bardziej eko, np. kontenery na makulaturę wykorzystywane są już od lat. Na dachu budynku zainstalowane są panele fotowoltaiczne, dzięki którym ponad połowa zużywanego w starostwie prądu pozyskiwana jest z energii słonecznej. Na każdym piętrze porozstawiane zostały pojemniki na różne rodzaje odpadów.

Z czasem społeczeństwo będzie musiało zacząć się stosować do zasad segregacji śmieci, aby uniknąć pogarszaniu się jakości powietrza, gleby i wody, żeby te mogły służyć kolejnym pokoleniom.

E-urząd 2