Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie, otrzymał prestiżową nagrodę Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wyróżniono go za opracowanie i skuteczną realizację nowatorskiego programu opieki nad dzieckiem i rodziną. – Sam niewiele bym zdziałał – mówi skromnie laureat.
21 listopada jest ustawowym Dniem Pracownika Pomocy Społecznej. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie z najbardziej zasłużonymi pracownikami opieki społecznej spotkała się Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata. W gronie zaproszonych znalazł się Arkadiusz Paturej, szef olsztyńskiego PCPR, który odebrał z rąk p. minister nagrodę za „wybitne, nowatorskie rozwiązania z zakresu pomocy społecznej”.
Nie ma jak w rodzinie
Laureat nagrody nie kryje satysfakcji.
- Cieszę się, że ktoś dostrzegł działania naszego powiatu w zakresie pomocy rodzinie i docenił, że udaje nam się minimalizować opiekę instytucjonalną na rzecz skuteczniejszej rodzinnej opieki zastępczej – mówi Arkadiusz Paturej. – Odbieram tę nagrodę jako uhonorowanie działań moich pracowników, a także starosty oraz radnych i członków Zarządu Powiatu Olsztyńskiego. Bez ich pracy i wsparcia sam niewiele bym zdziałał.
Lista sukcesów dyrektora Patureja i pracowników PCPR jest długa. Jako priorytet przyjęli oni sobie stworzenie skutecznego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną opartego o sprawdzone standardy europejskie. W tym celu zainicjowali dwa programy socjalne – usamodzielniania wychowanków rodzin zastępczych i niektórych placówek oraz rozwoju rodzinnej opieki zastępczej. Wraz z zespołem dyrektor opracował „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Olsztyńskim do 2010 roku”.
To dopiero początek
Strategia poszerzona o „Szczegółowe założenia do programu restrukturyzacji systemu wspierania i opieki nad dzieckiem w powiecie olsztyńskim wraz z programem działań na lata 2003-2007″ umożliwiła realizację różnorodnych programów celowych. Na jej podstawie powstały dokumenty monitorujące system pomocy społecznej w powiecie.
Z ramienia powiatu PCPR zainicjowało utworzenie sieci mieszkań chronionych dla usamodzielnionych wychowanków placówek i rodzin zastępczych. Dyrektor Paturej podjął też szereg działań na rzecz uruchomienia Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz opracowania koncepcji standaryzacji domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych w powiecie olsztyńskim. Osobiście angażował się również w akcję „Szukam Rodzony Zastępczej” (w 2006 roku zawodową rodzinną opieką zastępczą objęto 30 dzieci, a w 2005 – 31).
A. Paturej zapowiada, że to wszystko to dopiero początek drogi.
- Wyzwaniem na najbliższe lata będzie dla mnie zbudowanie systemu, który pozwoli nam odejść od kierowania dzieci do opieki zastępczej, bo będą pozostawały w rodzinach biologicznych – zdradza plany. – Mam już pomysł, jak to zrobić…