Drzewa - wystawa

17.06.2019
Od 17 czerwca w Starostwie Powiatowym w Olsztynie można oglądać nietypową wystawę. Nietypową, bo traktującą drzewa jako temat przewodni, w inny niż powszechnie spotykany sposób. Autorami wystawy literacko-fotograficzno-rzeźbiarsko-malarskiej są Feliks Walichnowski, Marta Bulik i Dorota Czaplicka.

Jak mówią sami twórcy, tematem wystawy są drzewa i ich unikalne piękno, wynikające z pozornej ułomności. Pozornej, ponieważ to, co zdeformowane i wypaczone, w oczach autorów jawi się jako wyjątkowa i doskonała forma, wyróżniająca dany okaz spośród pozostałych. Zdumiewające i niesamowite kształty są żywymi rzeźbami, tak zaskakującymi, że człowiek nie byłby w stanie stworzyć piękniejszego dzieła. Ta twórczość matki natury przypomina nam o potędze i genialności przyrody, a także uczy pokory wobec niej.

Każdy z autorów inaczej zachwycił się magicznymi, roślinnymi konstrukcjami i inaczej opowiedział historię, której był świadkiem. Feliks Walichnowski uchwycił ich piękno na fotografiach. Pokazał szlachetne cierpienie połamanych konarów i oddał szereg emocji, które wypływają niemym krzykiem ze strzaskanych koron i pni. Treść fotografii dopowiadają poruszające utwory. Marta Bulik wykonała rzeźby roślin, których konstrukcja bazuje na naturalnym drewnie i uzupełniona jest elementami z metalu. Prezentowane prace powstały z fascynacji roślinami wkraczającymi w środowisko urbanistyczne. Ponownym zasiedlaniem terenów niegdyś im odebranych. Interesujące jest przenikanie się płaszczyzn industrialnych i organicznych, kontrast faktur i kolorów, a także energia i siły witalne roślin, które walczą o egzystencję w środowisku dla nich nieprzyjaznym. Dorota Czaplicka przedstawiła obrazy, które poza pięknem form, poruszają kluczową rolę lasu dla środowiska. Autorka swoimi pracami przypomina nam, że las to naturalny składnik systemu ekologicznego człowieka i skuteczne antidotum na stres i depresję. Nie tylko produkuje tlen, ale też chroni nas przed zanieczyszczeniami i wiatrami, a także jest producentem żywności, aromatów leczących człowieka i jonizujących powietrze oraz oczyszcza i reguluje wody gruntowe. Bez lasu nie byłoby nas, dlatego chrońmy lasy i drzewa, jak tylko potrafimy. Każdy odkrywa przyrodę na swój sposób, ale jedno co nas łączy, to to, że jest ona nam niezbędna i funkcjonalnie i estetycznie i emocjonalnie.

Wystawę można oglądać na parterze Starostwa Powiatowego w Olsztynie w godzinach pracy urzędu. Zapraszamy.