Drogie panie, pamiętajcie o sobie!

06.12.2022

Zdrowie – to fizyczne, ale i psychiczne było tematem konferencji dla kobiet, jaką zorganizował Powiat Olsztyński i Fundacja Spa for Cancer. Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków z funduszu prewencyjnego PZU Życie SA.

Pomysł zorganizowania konferencji dla pań i o paniach zrodził się w gabinecie wicestarosty olsztyńskiego. – Kobiety nie mają łatwego życia, lawirując między byciem matką, żoną i gospodynią, a do tego realizując się zawodowo. W natłoku obowiązków często zapominają o samych sobie. A przecież zdrowie to najważniejsze, co możemy dać sobie i bliskim. Dlatego chciałam zachęcić wszystkie panie, by pamiętały o sobie, poddawały się badaniom profilaktycznym, dbały o zdrowie tak samo jak dbają o twarz czy włosy – mówiła Joanna Michalska-Reda.

Partnerem wydarzenia była Fundacja Spa for Cancer z Olsztyna, realizująca od lat projekt „Kobieta PRO”. - Jako Fundacja, wspierając kobiety z nowotworami, przygotowałyśmy kampanię międzypokoleniową. Zachęcamy do profilaktyki raka, czyli do regularnego badania się,  by w porę wykryć niechcianego intruza, jakim jest rak – tłumaczyła Anna Hencka-Zyser, prezes Fundacji.
Jej wykład z lekkim przymrużeniem oka poruszał temat istoty badań USG piersi, jamy brzusznej i tarczycy, cytologii – zwłaszcza płynnej. Prezes Hencka-Zyser opowiadała też paniom o sposobach samobadania piersi.

Nie zabrakło męskiego głosu w dyskusji. Szef NZOZ Onkologicznej Pracowni Molekularnej TestGEN, Andrzej Żmudziński, zachęcał do  korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym genetycznych. – Obciążenie genetyczne jest często jednym z najistotniejszych czynników, które wywołują procesy chorobowe, a ich wczesne wykrycie, pozwala na skuteczną profilaktykę. Aż w 25 proc. przypadków nowotwór sutka występuje rodzinnie, tzn. u babci, mamy, córki itd. Najczęściej za zachorowanie odpowiadają  mutacje genów BRCA1 i BRCA2 – to one powodują od 5 do 10 proc. przypadków raka piersi, ale mogą też wywoływać choroby nowotworowe jajników u kobiet czy prostaty u mężczyzn. Badania BRCA1 i BRCA 2 są zalecane u kobiet i mężczyzn z wywiadem rodzinnym wskazującym na nieprawidłowości tego genu w rodzinie. Warto porozmawiać z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej na temat ryzyka i ewentualnego skierowania na bezpłatne badania genetyczne – tłumaczył Andrzej Żmudziński.

Uczestniczki konferencji miały także okazję posłuchać porad związanych z pielęgnacją skóry, cery, włosów, a także obejrzeć prezentację dobrze dobranej, służącej zdrowiu bielizny. Na koniec spotkania otrzymały pamiątkowe t-shirty Fundacji Spa for Cancer.

PZU 177 12 Logo Z Mysla o bezp ust 2 powiekszone RGB 15_10Clipboard01