Debata o stanie jakości wody

05.08.2016
Stan jakości wody na terenie powiatu olsztyńskiego był tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 5 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Skład zespołu pod przewodnictwem starosty olsztyńskiego został poszerzony o przedstawicieli administracji gmin oraz lokalnych wodociągów.

W obrębie działań Sanepidu znajduje się 108 wodociągów. Przez ostatnich 7 miesięcy inspektorzy wydali kilkanaście decyzji o nieprzydatności wody z powodu przekroczenia parametrów mikrobiologicznych. - Chodzi o obecność między innymi bakterii chorobotwórczych z grupy Coli - mówiła Teresa Parys, Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny. - Gwałtowne deszcze w ostatnim czasie mogły się przyczynić do pogorszenia jakości wody. Należy monitorować sytuację szczególnie tam, gdzie blisko złóż znajdują się gospodarstwa wykorzystujące obornik. Trzeba też wzmóc czujność podczas awarii, wymiany zbiorników i magistrali.

Według dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie Zbigniewa Załuskiego, gminy są przygotowane na ewentualne sytuacje pogorszenia jakości wody. - W momencie, gdy zostaje stwierdzone w wodzie przekroczenie parametrów mikrobiologicznych lub chemicznych, burmistrzowie i wójtowie gmin zabezpieczają mieszkańców w czystą wodę. Zostają podstawione beczkowozy lub wydawana jest woda w paczkach.

Warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi sinic, dlatego podczas posiedzenia została też omówiona sytuacja wody w jeziorach. -  Przypominamy, że zarządca zarówno miejsc wyznaczonych, jak i tych zwyczajowo wykorzystywanych jako kąpieliska, powinien 14 dni przed sezonem oraz w trakcie sezonu zbadać wodę. Obcy zapach, mętność wody, piana lub oleiste plamy opalizujące w słońcu powinny wzmóc czujność - apelowała Małgorzata Przestrzelska, kierownik Higieny Komunalnej w PSS-E.

DSC00722   DSC00716   DSC00723