Darmowe badania dla kobiet w ciąży i ich dzieci

30.03.2015

Darmowa Szkoła Rodzenia, bezpłatne i dostępne bez skierowania badania USG kobiet w ciąży i noworodka, ECHO serca dzieci do 12 miesiąca życia, specjalistyczne badania laboratoryjne, porady laktacyjne – to dodatkowe świadczenia, z których od marca 2015 roku mieszkańcy powiatu olsztyńskiego mogą skorzystać w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. W placówce uruchomiono projekt "Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego" o wartości blisko 8 mln 400 tys. zł.


- Dzięki projektowi ponad 2000 kobiet w ciąży oraz 3800 dzieci będzie miało możliwość skorzystania ze specjalistycznych badań, które powodują ochronę i wzrost bezpieczeństwa przyszłej mamy i dziecka. Dodatkowo wykonamy pacjentkom prawie 81 000 badań laboratoryjnych. Pragnę zaznaczyć, że to jeden z największych projektów realizujących badania profilaktyczne dla przyszłych mam i dzieci do 12 m-ca życia, promujących ich zdrowy tryb życia w naszym regionie - mówi Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk, dyrektor MSZ w Olsztynie.


Z projektu mogą skorzystać mieszkańcy z subregionu olsztyńskiego, czyli Olsztyna oraz powiatów: olsztyńskiego, lidzbarskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, szczycieńskiego oraz nidzickiego.
Warunkiem skorzystania z bezpłatnych badań/ porad jest wypełnienie ankiety rejestracyjnej i telefoniczna rejestracja w celu umówienia terminu badania/ porady. Ankiety można pobrać ze strony internetowej (są dostępne w zakładach poszczególnych badań) lub otrzymać w miejscu realizacji badań/ porad.
Skierowania nie są wymagane!
Szczegółowy wykaz badań z numerem telefonu rejestracji: www.szpital.olsztyn.pl


Celem realizacji projektu jest podniesienie jakości, dostępności oraz efektywności świadczonych usług medycznych oraz wzrost bezpieczeństwa i ochrona zdrowia matki i dziecka w czasie przed i po jego urodzeniu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.


Określone powyżej cele osiągnięte zostaną poprzez realizację celów cząstkowych:





  • Realizacja badań profilaktyki zdrowotnej – wzrost bezpieczeństwa matki i dziecka




  • Modernizacja oddziałów




  • Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego;




  • Promocja zdrowia:





    • promowanie zdrowego trybu życia młodych kobiet / matek,




    • szerzenie wiedzy na temat bezpiecznej ciąży,






Projekt "Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego" korzysta z dofinansowania w kwocie 6.717.920 PLN pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Celem projektu jest podniesienie jakości, dostępności oraz efektywności świadczonych usług medycznych oraz wzrost bezpieczeństwa i ochrona zdrowia matki i dziecka w czasie, przed i po jego urodzeniu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie w roku 2016.


Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Trzy państwa ściśle współpracują z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG). W okresie 2009–2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wynosi 1,79 miliarda euro. Norwegia zapewnia około 97% łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i sektora prywatnego w 12 nowo przyjętych państwach członkowskich UE oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. W ich ramach ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 r. Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska i zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia i wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość i dziedzictwo kulturowe. 


fot. arch. Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie