Powiat Olsztyński wśród najlepszych polskich samorządów


Związek Powiatów Polskich opublikował listę zwycięzców Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2014. Powiat Olsztyński zajął czwarte miejsce w kategorii „powiaty powyżej 120 tysięcy mieszkańców”. W stosunku do roku ubiegłego samorząd awansował o cztery oczka. Na podium stanęły największe powiaty, jak kielecki czy poznański.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Konkurs trwa przez cały rok. Opiera się on na bezpłatnym i dobrowolnym uczestnictwie wszystkich powiatów i gmin.

- Rywalizacja jest co roku zacięta i bardzo dobrze ponieważ chcemy, aby samorządy pokazywały czym się zajmują i jak im to wychodzi – mówi Artur Duda ze Związku Powiatów Polskich. – Powiat olsztyński rywalizuje wśród największych samorządów, a konkurencja jest tam naprawdę duża. W tej edycji udało wam się pokonać takie powiaty jak cieszyński i myślenicki, które co roku plasują się zazwyczaj w czołówce rankingu – dodaje Duda

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych. Eksperci przyznają punkty m.in. za: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promocję rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, rozwiązania proekologiczne, współpracę krajową i międzynarodową czy za działania promocyjne. Najwięcej punktów powiat otrzymał za pozyskiwanie funduszy z unii europejskiej, działania inwestycje, ekologiczne oraz za promocję, edukację, kulturę i sport.

- Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy się w czołówce najlepszych powiatów w kraju, w prestiżowym rankingu Związku Powiatów Polskich – mówi Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński. – Traktuję to jako mobilizację do dalszej, wytężonej pracy na rzecz mieszkańców powiatu.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas tegorocznej edycji Kongresu Regionów. Honorowy Patronat nad Rankingiem sprawują Newsweek Polska, Dziennik Warto Wiedzieć oraz Magazyn Gospodarczy FAKTY.

>>>>>>>>>>>>>Pełna ocena Powiatu Olsztyńskiego w rankingu ZPP<<<<<<<<<<<<<<<