Budowa Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej coraz bliżej

02.09.2022

Starosta olsztyński Andrzej Abako podpisał umowę z wójtem Gminy Dywity Danielem Zadwornym, a wcześniej z krakowską Pracownią Projektową F11 na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego długo wyczekiwanej budowy Powiatowo-Gminnego Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu.

Obiekt ma być multifunkcyjny i nowatorski. Ma się w nim znaleźć Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Dywitach, Sala Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych, galeria wystawiennicza, gmina biblioteka publiczna i Gminny Ośrodek Kultury.

Powiat Olsztyński i Gmina Dywity wspólnie inwestują w to przedsięwzięcie. Koszt wykonania projektu to 130 zł, który po połowie pokryją oba samorządy. Projekt i koncepcja architektoniczna mają być gotowe do połowy grudnia. Będą one podstawą do kolejnego etapu inwestycji, czyli ogłoszenia przetargu na budowę obiektu w stanie surowym w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Powiat pozyskał na ten cel 18 mln zł z programu rządowego "Polski Ład".

- F11 to topowa firma architektoniczna, mająca na koncie realizację wielu obiektów o znaczeniu kulturalnym i naukowym – filharmonii, teatrów, szkół muzycznych, centrum nauki. To pozwala nam wierzyć, że zadanie zostanie wykonane nie tylko staranie i terminowo, ale także ze zrozumieniem specyfiki obiektu, który musi spełnić wiele warunków, w tym akustyczny. Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Dywitach dynamicznie się rozwija, kształcąc artystycznie coraz więcej młodych mieszkańców powiatu. Na razie mieści się w budynku szkoły podstawowej w Dywitach, ale potrzebna jest własna siedziba. Również instytucje gminne jak biblioteka czy ośrodek kultury zasługują na nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń. Wspólnie z panem wójtem chcemy inwestować w kulturę i edukację na terenie powiatu i gminy – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.