Biskupiec - Bramsche jeszcze bliżej

07.08.2014
7 sierpnia Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch spotkał się z ponad 30-osobową delegacją z Bramsche. Przyjazd niemieckich gości zorganizowało Stowarzyszenie Partnerstwa Miast w ramach realizacji projektu Specjalne Strefy Ekonomiczne i Alternatywne Źródła Energii szansą na rozwój społeczno-gospodarczy gmin Biskupiec i Bramsche. W gronie gości znalazła się Burmistrz Bramsche Liesel Höltermann oraz wiceszef Stowarzyszenia Franz Langelage.

- Cieszę się, że gminy Biskupiec i Bramsche zacieśniają swoje kontakty – mówił Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch. – Alternatywne źródła energii to bardzo ciekawy temat do rozważań. W Powiecie Olsztyńskim takie rozwiązania staramy się wprowadzać w życie. Na przykład w porozumieniu z gminą Stawiguda realizujemy na lądowisku w Gryźlinach budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Zarządzamy też elektrownią wodną „Łęgucki Młyn”, która może nie jest duża, ale stanowi źródło doświadczeń i nauki zawodów. Jedna z klas w Zespole Szkół w Biskupcu jest kształcona pod kątem odnawialnych źródeł energii.

Za ciepłe przyjęcie podziękowała burmistrz Bramsche Liesel Holtermann. – Od początku, czyli 2002 roku, czynię starania o budowanie partnerstwa między Bramsche a Biskupcem. Widzę jak przez ten czas dużo się zmieniło w powiecie: drogi, nowe zakłady, odnowione zabytki… Zrobiliście przez 10 lat to, co normalnie zajmuje lat 30. To, co się natomiast nie zmieniło, to gościnność i serdeczność, z jaką nas przyjmujecie.

Odnawialne źródła energii to nie jedyny temat poruszany podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. W ramach partnerstwa miast Biskupiec – Bramsche realizowany jest też bowiem projekt Razem do celu.. – Jego adresatem jest młodzież z problemami adaptacyjnymi w społeczeństwie, nie uczęszczająca do szkoły, a przez to słabo rokująca. – mówił wiceszef niemieckiej strony Stowarzyszenia Franz Langelage. W ramach projektu utworzone zostały dwie grupy robocze po obu stronach partnerstwa; w ich skład wchodzą naukowcy, socjologowie, praktycy posiadający doświadczenie w pracy z trudną młodzieżą. W Biskupcu 80 osób zostało objętych opieką, 10 z nich zadeklarowało już chęć pracy w Niemczech. Problemem jest bariera językowa, ale mają ją zburzyć kursy języka niemieckiego. W październiku br. planowany jest przyjazd do Biskupca 10-osobowej grupy z Niemiec. Polscy i niemieccy specjaliści będą się wymieniać doświadczeniem, żeby dać młodym lepszą przyszłość.

DSC00696DSC00695DSC00703DSC00706