Bezpieczniej i wygodniej przez gminę Jonkowo

08.06.2021

Prawie siedem kilometrów nowoczesnej drogi, ponad trzy i pół kilometra chodników i około pół kilometra ścieżek rowerowych wybudował w ostatnim czasie Powiat Olsztyński w gminie Jonkowo. Koszt inwestycji pod nazwą „Poprawa ekomobilności miejskiej na terenie gminy Jonkowo" wyniósł ponad 23 mln zł.

– Modernizacja dróg powiatowych to nasze najważniejsze zadanie – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Bardzo nam zależało na podniesieniu bezpieczeństwa mieszkańców gminy Jonkowo, którzy często podróżują choćby do Olsztyna do pracy i szkół. Dlatego cieszę się, że po około 2,5 roku od rozpoczęcia prac drogowych możemy oddać już formalnie do użytku nowe drogi, ciągi pieszo-rowerowe i przystanki wraz z całą niezbędną infrastrukturą.

Na realizację inwestycji z budżetu Powiatu Olsztyńskiego przeznaczono prawie 15 mln zł. Pozostałe środki, ponad 8 mln zł, pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

W sumie w Jonkowie powstało 3,7 km ciągów pieszych, 581 m ścieżek rowerowych, 5,6 km ciągów pieszo-rowerowych, 5 obiektów „Bike & Ride”, a w nich 40 stanowisk postojowych. Długość przebudowywanej nawierzchni drogi to 6,8 km.

Fot. Powiat Olsztyński