Bez gali, za to z emocjami

02.10.2020

Rekordowa kwota środków, jakie pozyskała Fundacja Fundusz Ziemi Olsztyńskiej w tym roku, pozwoliła na przyznanie zdolnej młodzieży z powiatu aż 49 stypendiów i to na dłuższy niż dotąd okres.

Tegoroczne podpisanie umów ze stypendystami Fundacji z uwagi na covid-19 zamiast oficjalnej gali przybrało formę indywidualnych spotkań. Nie zabrakło jednak na nich uśmiechu i radości. A jest się z czego cieszyć.

- Z programu „Funduszu Stypendialnego” naszej fundacji skorzysta tym razem 49 osób, wśród których jest 21 studentów i 28 uczniów szkół ponadpodstawowych. Przyznaliśmy 37 stypendiów naukowych oraz po 6 sportowych i artystycznych – mówi Joanna Rogowska-Prokorym, koordynator Fundacji. Wszyscy stypendyści są bardzo dobrymi uczniami i studentami, ale nie tylko średnia ocen zdecydowała o otrzymaniu wsparcia finansowego. – Średnia ocen była podstawowym kryterium do złożenia samego wniosku i wynosiła ona: w przypadku absolwentów szkoły podstawowej 5,0, absolwentów i uczniów szkół średnich 4,75, a studentów 4,0. Wszyscy musieli też udokumentować swoje osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, a dodatkowo wykazać się zaangażowaniem społecznym, na przykład w postaci wolontariatu – dodaje J. Rogowska-Prokorym.

Fundacja Fundusz Ziemi Olsztyńskiej działa od 2003 roku. Od swego powstania przyznała stypendia 831 młodym i utalentowanym mieszkańcom powiatu. – Mówimy o łącznej kwocie 1 090 100 zł. Po raz pierwszy w tym roku środki pozwoliły na to, że stypendyści będą otrzymywać pieniądze przez 6 miesięcy po 300 zł. Nie byłoby to możliwe bez naszych darczyńców, którym jesteśmy wdzięczni. A są to zarówno samorządy, firmy, jak i prywatne osoby – wyjaśnia Paweł Jarząbek, prezes Zarządu Fundacji.

Każdego roku Powiat Olsztyński zleca organizacjom pozarządowym realizację zadań publicznych, należących do zadań własnych Powiatu, w tym m.in. w zakresie udzielania stypendiów uczniom i studentom pochodzącym z terenu powiatu, osiągającym wysokie wyniki w nauce. Wyboru wykonawców realizacji zadania dokonuje Zarząd Powiatu w ramach Otwartego Konkursu Ofert. W roku 2020 najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez Fundację „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej", która na realizację zadania pt. „Fundusz Stypendialny" otrzymała dotację z budżetu Powiatu w wysokości 48 tys. zł przy czym całkowita wartość projektu została oszacowana na kwotę ponad 71,5 tys. zł.

Cieszę się, że Fundacja każdego roku bierze udział, z powodzeniem, w konkursach ofert ogłaszanych przez Zarząd Powiatu w Olsztynie. W tym roku dwie gminy z naszego terenu też znalazły środki na wsparcie programu „Funduszu Stypendialnego”. Gmina Dywity już po raz drugi przeznaczyła na ten cel 5 tys. zł, taką samą kwotę przekazała, po raz pierwszy, gmina Świątki. To dowód na zaangażowanie samorządów i dbałość o szczególnie uzdolnionych przedstawicieli młodego pokolenia – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Wśród nich znalazł się m.in. Olgierd Wysocki z gminy Purda, student ostatniego roku Wydziału Instrumentalnego na Akademii Muzycznej w Gdańsku. – Specjalizuję się w grze na organach. Dodatkowe pieniądze przydają się studentowi, który chce zagłębiać się w tajniki sztuki. Żeby otworzyć sobie furtkę do świata zawodowego muszę jeździć na konkursy, brać udział w kursach mistrzowskich, a to wszystko kosztuje. Chcę też się kształcić dodatkowo, żeby móc po studiach uczyć innych – mówi.

O nauczaniu innych myśli też beneficjent stypendium sportowego z gminy Świątki. – Obecnie studiuję mechatronikę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, ale od bodaj 10 roku życia gram w piłkę nożną i z nią wiążę swoje życie zawodowe. Stypendium przeznaczę na kurs trenerski, żeby móc uczyć dzieci – tłumaczy Kacper Szczerba.

Pełna lista tegorocznych stypendystów

Stypendium Naukowe – uczniowie:
1. Maja Kraskowska - gmina Dobre Miasto
19. Dagmara Modzelan - gmina Świątki
20. Zuzanna Dąbrowska - gmina Barczewo
21. Mateusz Szulc - gmina Olsztynek

Stypendium Naukowe - studenci:
1. Katarzyna Rogowska - gmina Purda

4. Olgierd Wysocki - student - gmina Purda
5. Patrycja Wyszomirska - uczennica - gmina Barczewo
6. Oliwia Głoskowska - uczennica - gmina Biskupiec

Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy też darczyńcom, dzięki którym Fundacji Fundusz Ziemi Olsztyńskiej udało się w tym roku zebrać kwotę ponad 88 tys. zł.
Są to:

• samorządy
      - Powiatu Olsztyńskiego
      - gminy Dywity
      - gminy Świątki

•  firmy
      - DFM Sp. z o.o. z Dobrego Miasta (prezes Roman Dariusz Kołakowski i Joanna Kołakowska)
      - Primavera Furniture z Barczewskiego Dworu (prezes Krzysztof Zadobiuk)

•  darczyńcy indywidualni (prywatne środki)
      - radni Powiatu Olsztyńskiego

Anna Salmanowicz

- radny gminy Jeziorany
      Marcin Jan Sielecki

- prezes Fundacji Paweł Jarząbek.