Baza dla śmigłowca LPR jednak w Gryźlinach

25.08.2011

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstanie jednak na lądowisku powiatowym w Gryźlinach. Do władz powiatu wpłynęło właśnie pismo od dyrekcji LPR w sprawie przekazania nieruchomości o powierzchni 1 hektara pod budowę bazy. Nowoczesny śmigłowiec EC 135 będzie wylatywać do nagłych wypadków z nowej bazy za około dwa lata.

_

Sprawa lokalizacji nowej bazy dla śmigłowca EC 135 (kosztował około 22 mln zł - red.) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wydaje się ostatecznie rozwiązana. Do Mirosława Pampucha, starosty olsztyńskiego wpłynęło właśnie pismo od Roberta Gałązkowskiego, dyrektora LPR, w którym dyrekcja lotniczego pogotowia jest zainteresowana otrzymaniem w formie darowizny około hektarowej nieruchomości na terenie lądowiska powiatowego w Gryźlinach.
- Na działce w Gryźlinach będziemy chcieli wybudować bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego - mówi Robert Gałązkowski, dyrektor LPR.

Powiat zawsze był otwarty
W piśmie do władz powiatu dyrekcja LPR zaproponowała też dokładny obszar na mapie, na którym ma powstać baza, a także poprosiła o wydzielenie działki pod drogę dojazdową do bazy i zabezpieczenie asfaltowej nawierzchni drogi na moment zakończenia bazy.
- Wydzielanie działki pod drogę już się rozpoczęło, a o dojazd także zadbamy wspólnie z gminą Stawiguda - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, który zwraca uwagę na inny ważny aspekt sprawy. - Najważniejsze jest to, że problem całego regionu związany z lokalizacją bazy LPR jest wreszcie rozwiązany. Cieszę się, że LPR z powrotem wylądowało w Gryźlinach.
Rozmowy o lokalizacji bazy LPR trwają od ubiegłego roku. W grę wchodziły dwie lokalizacje: na lotnisku w olsztyńskich Dajtkach oraz na lądowisku w Gryźlinach.
- Od początku byliśmy otwarci na uruchomienie bazy dla nowoczesnego śmigłowca ratunkowego w Gryźlinach - przypomina Mirosław Pampuch. - W marcu 2011 roku Rada Powiatu w Olsztynie podjęła nawet uchwałę w sprawie darowizny nieruchomości w Gryźlinach pod budowę dobrze wyposażonej bazy.

Prestiż i ranga lotniska
Jak mówi Roman Kozłowski, kierownik oddziału LPR w Olsztynie baza dla Eurocoptera powinna być gotowa do końca 2013 roku. W tej chwili LPR rozpoczął proces uzyskiwania decyzji środowiskowej oraz warunków technicznych przyłączenia bazy do sieci wodociągowej i elektroenergetycznej.
- Tak nowoczesny śmigłowiec jak EC 135 potrzebuje bazy z prawdziwego zdarzenia z własną stacja paliw, hangarem i zapleczem socjalnym - mówi Roman Kozłowski.
Kierownik oddziału LPR w Olsztynie dodaje, że fakt lokalizacji bazy w Gryźlinach nie ma znaczenia dla pacjentów.
- Latamy w różnych kierunkach praktycznie na terenie całego województwa - mówi Roman Kozłowski. - Do „siódemki", na której często interweniujemy będziemy mieć nawet bliżej z Gryźlin niż z Olsztyna. Potem osoby potrzebujące pomocy transportujemy pod sam szpital.
Z powstania bazy w Gryźlinach zadowolony jest także Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty ds. zarządzania powiatowym lądowiskiem.
- To podniesie prestiż i rangę naszego lotniska - uważa Jakub Woźniak. - Poza tym wpłynie też na rozwój lądowiska. Liczymy na owocną współpracę z LPR.