BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

001
Barszcz Sosnowskiego - to roślina kształtem przypominająca przerośnięty koper. Łodyga może osiągnąć aż 12 cm grubości. Jest pusta w środku, a zewnętrzna jej część pokryta włoskami.

Obecnie jego występowanie notowane jest na terenie całego kraju. Szczególnie często pojawia się w pobliżu rowów, szlaków turystycznych oraz strumieni i brzegów jezior. Włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą – furanokumarynę, stanowiącą zagrożenie dla zdrowa ludzi. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody oraz dużej wilgotności powietrza.

 

Do poparzeń może dojść w dwojaki sposób:

bezpośrednio – poprzez kontakt skóry ciała z rośliną (łodyga, liście);
pośrednio – poprzez przebywanie w pobliżu rośliny wydzielającej olejki eteryczne o właściwościach parzących. Reakcja organizmu w bezpośrednim kontakcie objawia się powstaniem zaczerwienienia i pęcherzy z płynem surowiczym. Natomiast wdychanie lotnych związków eterycznych wywołuje zawroty głowy oraz wymioty.

PIERWSZA POMOC!!!
!!!W przypadku rozległych oparzeń lub reakcji alergicznej należy skontaktować się z lekarzem!!!

002

Opracowała Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie na podstawie  dostępnych materiałów:
„Barszcz Sosnowskiego” - Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin I Nasiennictwa. Opracowanie: prof. dr hab. Kazimierz Adamczewski, inż. Adam Paradowski.