Administracja z Osnabrück z wizytą w powiecie

11.05.2011

Wymiana doświadczeń i poglądów, zapoznanie się z procedurami_ obowiązującymi w Polsce i w Niemczech oraz wspólna integracja - to główne cele wizyty 25-osobowej delegacji dyrektorów administracji zaprzyjaźnionego Powiatu Osnabrück na Warmii w dniach 12-15 maja.

Spotkania dyrektorów administracji oraz przedstawicieli jednostek podległych obydwu powiatom są na trwałe wpisane w kalendarz partnerskiej współpracy polsko-niemieckiej.
- Cykliczne wizyty dyrektorów administracji obu powiatów zaczęły się w 2005 roku, kiedy to niemieccy urzędnicy przyjechali na Warmię po raz pierwszy - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Trzy lata później w Osnabrück gościli nasi dyrektorzy, a w najbliższy weekend powiat odwiedzi 25-osobowa delegacja administracji z Niemiec.

Królewna Łyna dla Reinholda Kassinga
Starosta olsztyński podkreśla, że spotkania urzędników wysokiego szczebla z obu krajów to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i poglądów.
- To także możliwość wzajemnego zapoznania się z procedurami i sposobem załatwiania podobnych spraw w Niemczech i w Polsce oraz wspólna integracja - dodaje Mirosław Pampuch.
Delegacji niemieckiej będzie przewodniczył dr Reinhold Kassing, pierwszy członek Zarządu Powiatu Osnabrück i prawa ręka Manfreda Hugo, starosty Osnabrück.
- To właśnie Reinhold Kassing był inicjatorem cyklicznych spotkań administracji obu powiatów - mówi Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyński. - Dzięki jego staraniom owocną współpracę nawiązały także gimnazjum z Osnabrück i gimnazjum nr 11 z Olsztyna. Poza tym dr Kassing zawsze mocno wspierał międzynarodowe obozy młodzieżowe.
W uznaniu zasług na rzecz rozwoju współpracy polsko-niemieckiej Reinhold Kassing zostanie uhonorowany przez starostę olsztyńskiego najwyższym wyróżnieniem Powiatu Olsztyńskiego, czyli statuetką Królewny Warmińskiej Łyny. Uroczyste wręczenie statuetki odbędzie się w piątek 13 maja o godz. 8 na specjalnym posiedzeniu Zarządu Powiatu w sali sesyjnej starostwa.  

Praca w grupach roboczych
Cały piątek będzie się odbywał pod hasłem „Dnia Koleżeńskiego". Delegacja niemiecka i dyrektorzy olsztyńskiego starostwa zostaną podzieleni na siedem grup roboczych, które będą zajmować się merytorycznymi zagadnieniami m.in. z zakresu finansowania samorządów, rynku pracy, ochrony środowiska, edukacji, budownictwa, inwestycji, czy zarządzania kryzysowego i drogownictwa. Goście z Niemiec odwiedzą m.in. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego, placówki pomocy społecznej z powiatu, nową oczyszczalnię ścieków w Jonkowie czy innowacyjne przedsiębiorstwa z terenu powiatu.
- Układając program wizyty i tematykę pracy grup roboczych zwracaliśmy uwagę na to, żeby przedstawiciele niemieckiej administracji poznali, jak najlepiej specyfikę pracy polskich urzędów, instytucji i przedsiębiorstw - mówi Mariusz Kwas, dyrektor wydziału promocji olsztyńskiego starostwa.  
W czasie swojego pobytu niemieccy przyjaciele będą mieli też okazje do zwiedzenia atrakcji turystycznych Warmii i Mazur. W programie jest m.in. rejs statkiem po Kanale Ostródzko-Elbląskim, zwiedzanie zamku w Lidzbarku Warmińskim, Pałacu w Galinach, wsi bocianiej w Szczurkowie i olsztyńskiej starówki.  

Na zdjęciu dr Reinhold Kassing, który będzie przewodniczył delegacji niemieckiej administracji
Fot. www.marktplatz-osnabrueck.de