Wagary w kinie


Tegoroczny Dzień Wagarowicza pasjonaci filmu z Olsztynka spędzili oczywiście w kinie, a dokładniej w Pracowni Filmoteki Szkolnej Zespołu Szkół. Wszystko z powodu trzeciej edycji konkursu filmowego „Wagary w kinie”, który odbył się 20 marca. W szranki stanęło siedem trzyosobowych drużyn z Technikum Hotelarsko – Gastronomicznego i Liceum Ogólnokształcącego. Miłośnicy filmu musieli się wykazać się wiedzą na temat polskiej komedii. – Uczestnicy przywoływali w pamięci sceny, dialogi, obsadę filmów, które powstały nawet 50 lat temu – opowiada Magdalena Rudnicka, edukator i lider Filmoteki Szkolnej.
- Okazało się, że słusznie noszą one miano „kultowe” – „Rejs”, „Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Nie lubię poniedziałku”, „Sami swoi”, „Killer”, „Kogel – mogel” i inne należą do żelaznego repertuaru choćby TV, więc uczestnicy nie mieli problemu z konkursowymi zadaniami.

Jedną z konkurencji były zadania aktorskie.  - Było to coś na kształt castingu, podczas którego drużyna wchodziła w role bohaterów, czytając przygotowane przez organizatorów dialogi i odgrywając krótką scenkę; uczestnicy mieli zaledwie 5 minut na przygotowanie się do tego zadania. Jury stwierdziło, że wszyscy wypadli przekonująco, a kreatywność uczniów jest nieograniczona.

Nagrodą dla trzech najlepszych drużyn były bilety do kina. Oto laureaci:
I miejsce – Tomasz Bogacki, Bartek Tuzik, Szymon Kozłowski
II miejsce – Angelica Wojda, Patrycja Bojanowska, Dominika Jaworska
III miejsce – Przemysław Jankowski, Klaudia Dyrda, Kamila Kowalczyk.

Warto podkreślić ogromne zaangażowanie w organizację konkursu samych uczniów. - 14 członków z Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Zamku przez kilka tygodni przygotowywało materiał filmowy, który zmontował nasz kolega grafik, filmowiec – Mikołaj Zglinicki. Konkurs prowadziła Milena Wieczorek, a dokumentował Marek Piątosa. Wszyscy oni są uczniami klasy III a THG – mówi Magdalena Rudnicka.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pracownia Filmoteki Szkolnej działa w Zespole Szkół w Olsztynku. W zajęciach z zakresu edukacji filmowej mogą jednak brać udział także uczniowie innych szkół. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Magdalena Rudnicką, liderem Filmoteki.

Zachęcamy też do odwiedzin fan page’a Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Olsztynku.