Pełnowartościowy, choć niepełnosprawny

22.10.2014
O idei zatrudniania osób niepełnosprawnych, sposobach prowadzenia rekrutacji i korzyściach dla pracodawcy była mowa podczas seminarium "Administracja publiczna miejscem pracy dla osób z niepełnosprawnością", którą 22 października w Olsztynie zorganizowała Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich. Wzięło w niej udział około 40 przedstawicieli administracji publicznej.

Aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnością w Polsce jest ponad trzy razy niższa w stosunku do zatrudnienia całej populacji. Przy tym w grupie wszystkich osób niepełnosprawnych zatrudnionych jest zaledwie 27,5 % z nich. W świadomości pracodawcy często jeszcze pokutują stereotypy: pracownik niepełnosprawny to pracownik niepełnowartościowy, bo częściej może chodzić na zwolnienie lekarskie, jest słabiej wykształcony i trudno się z nim komunikować. Tymczasem korzyści dla pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne są duże. -  Firma, czy urząd zwykle zyskuje zmotywowanego i lojalnego pracownika - przekonuje Małgorzata Jarosz-Jarszewska, koordynator projektu prowadzonego przez FPKM. - Pracodawca ma możliwość skorzystania z różnych form dofinansowania do zatrudnienia, zmniejszenia wpłat na PFRON. Poza tym to buduje wizerunek instytucji jako miejsca pracy przyjaznego osobom niepełnosprawnym. A jeśli ktoś ma wątpliwości, doskonałym sposobem sprawdzenia, czy dana osoba podoła obowiązkom jest organizowanie staży.

A czy podczas rekrutacji wypada pytać kandydata o jego niepełnosprawność? Agata Spała, doradca zawodowy dla osób niepełnosprawnych przekonuje, że tak, ale zgodnie z zasadami savoir-vivre. - Nie pyta się np. o to, jak doszło do dysfunkcji. Ale warto spytać, czy niepełnosprawność może być przeszkodą w wypełnianiu konkretnych zadań służbowych, jak kandydat sobie radzi z obsługą komputera i innych urządzeń biurowych, a także czego potrzebuje na stanowisku pracy, żeby wypełnić obowiązki służbowe.

A jak wygląda sprawa osób niepełnosprawnych w siedzibie Powiatu Olsztyńskiego? - Na 175 osób zatrudnionych w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, 17 to osoby z niepełnosprawnością - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Staramy się im zapewnić jak najlepsze warunki do pracy. Nasze obiekty też dostosowujemy do potrzeb osób niepełnosprawnych - w budynku starostwa funkcjonuje winda, na każdym piętrze są przystosowane toalety, od strony ulicy Kopernika znajduje się podjazd, na parkingu wewnętrznym zostało wyznaczone miejsce, z którego może skorzystać osoba niepełnosprawna. Jedną z ostatnich inwestycji jest z kolei remont naszego urzędu w Biskupcu, gdzie została zamontowana winda , zakupiliśmy też schodołaz i przystosowaliśmy toalety do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

4 1 2                      3