Nowy geoportal, czyli wdrożony projekt e-mapa 2

10.10.2018
Jak zdobyć dane geodezyjne szybciej, taniej i wygodniej? Na przykład korzystając z możliwości, jakie daje nowy geoportal po wdrożeniu projektu "e-mapa 2 - rozwój e-usług powiatu olsztyńskiego". Teraz procedura pobrania dokumentu w wersji pdf zajmie nawet niecałe 5 minut. Mogli się o tym przekonać dziennikarze podczas konferencji prasowej zorganizowanej 10 października w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

- Powiat w 2014 r. wdrożył projekt „e-mapa”, który zaowocował utworzeniem geoportalu geodezyjnego, przetworzeniem danych analogowych do postaci numerycznej, założeniem ewidencji budynków i lokali. Funkcjonalność bazy danych była jednak ograniczona, szczególnie w zakresie udostępniania, aktualizowania i wymiany danych. Inwestycja sprzed kilku lat była pierwszym krokiem, za którym powinien pójść kolejny, niosący ulepszenie i rozszerzenie dostępu do usług publicznych. To też uczyniliśmy. Pozyskaliśmy na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w zakresie zintegrowanej informacji geodezyjnej i kartograficznej Warmii i Mazur. Projekt rozpoczęliśmy w marcu 2018 r., w wakacje skorzystali z niego pierwsi internauci. Koszt całkowity to 4,1 mln, z czego 3,5 mln zł stanowi dofinansowanie, a ponad 600 tys. zł wkład własny Powiatu - wyjaśniła starosta Małgorzata Chyziak.

Zdaniem Anny Kowalewskiej, geodety powiatowego i dyrektora Wydziału Geodezji w starostwie, projekt „e-mapa 2” w nowoczesny sposób podchodzi do udostępniania danych. Główna zasadą jest łatwa dostępność. - Odbiorcami projektu są mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, przedsiębiorcy, inwestorzy, projektanci, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi. Dostęp do e-usług jest niezależny od wykorzystywanego przez klienta systemu operacyjnego, miejsca i urządzenia (komputer, laptop, tablet, czy smartfon); warunkiem jest dostęp do sieci Internet. Geoportal dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych - istnieje w nim możliwość powiększenia czcionki i zmiana kontrastu strony. Projekt realizuje też założenia Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, czyli integracji usług i danych zgromadzonych w różnych rejestrach publicznych np. GDOŚ-u, Wód Polskich, czy Lasów Państwowych - mówiła Anna Kowalewska. Jak podkreśla, korzystanie z geoportalu to oszczędność czasu i pieniędzy. - Przez 2 miesiące od wprowadzenia projektu z nowych usług geoportalu skorzystano 290 razy, czyli tyle, ile klientów obsługuje Wydział Geodezji przez prawie 6 dni - wylicza.

Z nowych możliwości geoportalu jest zadowolony m.in. Dariusz Sobiech, który jako pierwszy skorzystał z możliwości powiatowego systemu. - Wcześniej trzeba było zgłosić prace geodezyjne i oczekiwać około tygodnia na przygotowanie dokumentów w urzędzie. Na dzień dzisiejszy w ciągu jednego dnia można zgłosić prace, otrzymać dokumenty i wyjść w teren. Portal jest czytelny, a cała procedura, łącznie z płatnością internetową, bardzo prosta - ocenia geodeta. Dla potwierdzenia tych słów gość starostwa - na oczach dziennikarzy - wykonał całą operację od chwili zalogowania do momentu otrzymania dokumentów w pdf w ciągu niespełna 5 minut.

Jak wygląda procedura?

• poprzez geoportal składamy stosowny wniosek

• zostaje on automatycznie zarejestrowany w systemie i generowany jest dokument obliczenia opłaty

• następnie można uiścić opłatę tak jak w każdym sklepie internetowym

• system ewidencjonuje wpłatę i generuje do pobrania wnioskowane dokumenty lub dane(Tylko w przypadku potrzeby uzyskania dokumentów związanych z danymi osobowymi, które podlegają ochronie, wymagana będzie weryfikacja przez pracownika urzędu na etapie identyfikacji uprawnionego podmiotu)

Jakie usługi zostały uruchomione?

• usługi związane z udostępnieniem materiałów z powiatowego zasobu geodezyjnego
    i kartograficznego oraz wydaniem wypisu,wypisu i wyrysu, wyrysu w ewidencji gruntów
    i budynków (głównie korzystają inwestorzy, projektanci i mieszkańcy)

• usługi związane z procesem obsługi rzeczoznawców majątkowych

• usługi związane z procesem pozyskiwania informacji o obiektach zgromadzonych
    w bazach danych (np. dla gestorów sieci)

• usługi uzupełniające związane z obsługą wykonawców prac geodezyjnych
    i kartograficznych

Dlaczego warto korzystać z usług nowego geoportalu?

• zapewniają one szybki i sprawny dostęp do aktualnej informacji
    o charakterze przestrzennym

• skracają czas złożenia i realizacji wniosku oraz uzyskania potrzebnych informacji - dokumentów czy danych

• geoportal jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a więc daje komfort uzyskiwania danych także poza godzinami pracy urzędu

• nie wymaga wizyty w wydziale geodezji, a więc jest to duża oszczędność czasu, wysiłku i pieniędzy związanego z dojazdami do urzędu.

Link do geoportalu: powiatolsztynski.geoportal2.pl