Już niedługo przetarg na Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku

14.01.2022
Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół w Olsztynku i Powiatowo-Gminne Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Dywitach to dwa największe zadania inwestycyjne olsztyńskiego starostwa dotyczące sfery społecznej. – Wprawdzie naszym priorytetem jest poprawa stanu dróg w regionie, ale nie zapominamy też o innych potrzebach naszych mieszkańców – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Olsztyneckie Centrum to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, w którym już na etapie projektowania oprócz funkcji sportowej w obiekcie przewidziana jest również funkcja szpitala tymczasowego i punktu zbiorowych szczepień w sytuacji pandemii. Obie zostały uwzględnione w przygotowanym programie funkcjonalno-użytkowym (PFU) autorstwa architekta Radosława Guzowskiego.

W dwukondygnacyjnym obiekcie znajdą się hala sportowo-widowiskowa z zapleczem umożliwiającym zarówno prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży oraz rozgrywek sportowych (meczów piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki), jak i organizację imprez kulturalno-rozrywkowych. W razie potrzeby – pandemii lub w przypadku klęsk żywiołowych będzie on mógł służyć jako szpital tymczasowy (ok. 50 łóżek z możliwością poszerzenia tej liczby do 80).

– Takie rozwiązane to wymóg czasów, w których żyjemy. Mam nadzieję jednak, że obiekt będzie służył mieszkańcom Olsztynka, jak i powiatu przede wszystkim jako centrum sportu i rozrywki – dodaje A. Abako.

Obecnie Powiat przygotowuje się do ogłoszenia w marcu przetargu, który ma wyłonić jego wykonawcę w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Będzie on musiał opracować i zrealizować projekt budowlany.

W sumie pierwszy „pro sportowy” etap budowy Powiatowego Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku ma kosztować 15 milionów złotych. Dziesięć procent tej kwoty (1,5 mln zł) pochodzić będzie z budżetów Powiatu Olsztyńskiego oraz Gminy Olsztynek, a reszta - 13,5 mln zł – to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

W kolejnej edycji Polskiego Ładu władze powiatu oraz gminy Dywity chcą z kolei pozyskać środki na Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej, w którym siedzibę znaleźć miałaby powiatowa Samorządowa Szkoła Muzyczna, Powiatowo-Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Sala Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych oraz Galeria Twórczości Warmińskiej.

Kończymy już rozmowy z wójtem dotyczące naszych wspólnych oczekiwań związanych z funkcjami tego obiektu, tak aby jak najszybciej zlecić opracowanie PFU oraz wstępnego kosztorysu i po uzyskaniu środków z budżetu państwa ogłosić przetarg związany z realizacją tej ważnej dla nas inwestycjidodaje starosta olsztyński.

Pierwotny projekt Hali Sportowej w Olsztynku (002)Pierwotny projekt Hali Sportowej w Olsztynku 2 (002)image006 (002)99_tablica olsztynek (002)