50 lat szkoły rolniczej w Smolajnach!

07.06.2011

Koncerty, wystawa maszyn rolniczych, uroczysty apel, zawody konne - to_ zaledwie ułamek atrakcyjnego programu obchodów 50-lecia Szkół Rolniczych w Smolajnach. Jubileusz odbędzie w dniach od 9 do 12 czerwca na terenie letniej rezydencji biskupów warmińskich w Smolajnach, gdzie szkoła ma swoją siedzibę od 1961 roku.

Jubileusz 50-lecia Szkół Rolniczych w Smolajnach zapowiada się imponująco. Obchody potrwają aż cztery dni od 9 do 12 czerwca.
- Zapraszamy serdecznie absolwentów, rodziców uczniów, byłych nauczycieli i pracowników szkoły, rolników, przyjaciół i sympatyków naszej placówki - zachęca Michał Bukowski, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. Biskupa Ignacego Błażeja Krasickiego w Smolajnach, który jest szefem powiatowej placówki od 1975 roku.
Główna i oficjalna część jubileuszu odbędzie się w czwartek 9 czerwca. O godz. 9 w kaplicy w Smolajnach rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem księdza prałata Stanisława Zinkiewicza. Po mszy o godz. 11 rozpocznie się uroczysty apel z okazji jubileuszu, na którym zostanie przedstawiona historia Szkół Rolniczych w Smolajnach, a przemówienia wygłoszą m.in. Michał Bukowski i zaproszeni goście, wśród których będą Mirosław Pampuch, starosta olsztyński i Karin Junker, była deputowana do Europarlamentu.
- Z okazji tak wspaniałego jubileuszu chciałbym pogratulować całej społeczności szkolnej ze Smolajn i życzyć wszystkiego, co najlepsze - mówi starosta Mirosław Pampuch. - Warto  podkreślić, że powiatowa szkoła rolnicza w Smolajnach jest jedną z najlepszych w kraju, a  przez 50 lat jej mury opuściło ponad 2,5 tysiąca absolwentów.
W dalszej części uroczystości uczniowie wykonają program artystyczny, a wspólny koncert dadzą szkolna orkiestra dęta wspólnie z orkiestrą Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach pod kierownictwem Zbigniewa Siwka i Janusza Cieplińskiego. W programie pierwszego dnia jest także koncert kwintetu dętego pod kierownictwem Józefa Morusiewicza oraz wystawa maszyn rolniczych Polmot Warfama. Pozostałe trzy dni jubileuszu zapowiadają się także bardzo ciekawie. Na piątek zaplanowano Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe LZS „Śladami Biskupa Ignacego Krasickiego" szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, na sobotę Dzień Otwarty Szkoły, a na niedzielę Dzień Woźnicy 2011 (szczegóły znajdują się w programie poniżej).
Obecny Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach rozpoczynał swoją działalność 1 września 1961 roku jako Dwuletnia Szkoła Rachunkowości Rolnej. Siedzibą szkół rolniczych od początku była letnia rezydencja biskupów warmińskich. Szkoła ma umowę użyczenia obiektu do 2029 roku.
- Liczę, że dzięki jubileuszowi zostanie zasygnalizowany fakt, że jeszcze istniejemy i trzymamy się całkiem nieźle - mówi Michał Bukowski. - A szkole należy życzyć jak największej liczby kandydatów na przyszłych rolników.

Program obchodów:
Czwartek 9 czerwca
9.00  - Msza święta pod przewodnictwem ks. Prałata Stanisława Zinkiewicza w kaplicy w Smolajnach
11.00 - uroczysty apel z okazji jubileuszu 50.lecia Szkół Rolniczych w Smolajnach
- rozpoczęcie uroczystości i powitanie zaproszonych gości
-  przedstawienie historii Szkół Rolniczych w  Smolajnach
- przemówienie Michała Bukowskiego, dyrektora ZSR w Smolajnach
-  wystąpienia zaproszonych gości
12.00 - program artystyczny w wykonaniu uczniów
12.20 - koncert szkolnej orkiestry dętej wspólnie z orkiestrą Powiatu Olsztyńskiego szkoły muzycznej I stopnia w Dywitach pod kierownictwem Zbigniewa Siwka i Janusza  Cieplińskiego.
13.00 -  koncert kwintetu dętego pod kierownictwem Józefa Morusiewicza.
13.20 -  otwarcie wystawy maszyn rolniczych  Polmot Warfama.
13.30 -  poczęstunek dla gości i zwiedzanie szkoły.

Piątek 10 czerwca
Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe LZS „Śladami Biskupa Ignacego Krasickiego" młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Rozpoczęcie mistrzostw o godz.10.30

Sobota 11 czerwca
Dzień Otwartych Drzwi