Karetka w prezencie dla szpitala

Do Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu trafił nowy ambulans. Na co dzień będzie stacjonował w bazie pogotowia ratunkowego w Jezioranach, a swoim zasięgiem obejmie kilka okolicznych gmin.

- Na tę karetkę czekaliśmy trzy lata – mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Starania dyrekcji szpitala i współpraca z wojewodą oraz samorządami skutkują zwiększeniem bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.

Potwierdziła to dyrektor szpitala w Biskupcu. – Mamy ogromne szczęście, bo możemy liczyć na jednostki samorządu terytorialnego i wojewodę, od którego co roku otrzymujemy środki na zakup sprzętu. Taki zakup jak karetka nie zdarza się często i jesteśmy wdzięczni za zrozumienie potrzeb – zaznaczyła dyrektor Marta Maciejewska.

Dotację w wysokości 420 tys. zł na zakup karetki przekazał wojewoda warmińsko-mazurski. – Jednym z podstawowych zadań wojewody jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa, miedzy innymi poprzez ratownictwo medyczne. Musimy wymieniać karetki, bo szybko się eksploatują i osiągają duże przebiegi, co wynika z dużego obszaru i małego zagęstnienia – wyjaśnił wojewoda Artur Chojecki.

Dodatkowe 20 tys. zł przekazała szpitalowi Gmina Jeziorany. Ta kwota pozwoli wyposażyć ambulans w specjalistyczny sprzęt. - Kupujemy tablet z systemem łączności z dyspozytornią, krzesełko kardiologiczne do ewakuacji pacjentów z systemem płozowym oraz komplet opon – wymieniała Sylwia Orzoł, kierownik biskupieckiego pogotowia ratunkowego. W uroczystości przekazania kluczyków do nowej karetki wzięli także udział Kamil Kozłowski - burmistrz Biskupca i Władysław Daliga - zastępca burmistrza Jezioran.

Zespół ratownictwa medycznego nowym ambulansem będzie niósł pomoc na terenie gmin Biskupiec, Kolno, Jeziorany, Dywity, Barczewo, ale też w sąsiednich powiatach – mrągowskim (Sorkwity i Kiwity) i szczycieńskim (gm. Dźwierzuty). Stara i wysłużona karetka obsługująca do tej pory ten obszar trafi do Biskupca i będzie pełnić funkcje transportową.

tekst: Magdalena Bujewicz-Mydlak
zdjęcia: Monika Nowakowska

Fot. Monika Nowakowska Fot. Monika Nowakowska Fot. Monika NowakowskaFot. Monika Nowakowska

Fot. Monika Nowakowska Fot. Monika Nowakowska]Fot. Monika Nowakowska