Zdjęcia z aromatem czekolady...

20.12.2018
Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie "Nasze Dzieci" z Dywit zorganizowało projekt pn. "Cyfrowy Świat na Sztaludze". W podsumowaniu projektu, które odbyło się 15 grudnia, wzięła udział wicestarosta olsztyński Joanna Michalska.

Na przekór nazwie projektu, tegoroczna edycja stawiała na wersję analogową. Zdjęcia robione były dużymi aparatami ze skrzyń i kartonów, posługiwano się też aparatami fotograficznymi starego typu, analogowym Zenitem i Smieną. Odbitki zdjęciowe wywołane zostały także tradycyjną metodą w ciemni. Jak powiedziała pomysłodawczyni projektu, Mariola Grzegorczyk, młodzież bardzo chętnie uczęszczała na zajęcia i z pasją oddawała się sztuce fotografii. Zdaniem Arka Dziczka wspierającego realizację projektu, jest to praca wymagająca precyzji, a zatem dokładności, czasu i uwagi. Grupa projektowa osiągnęła ten pułap, dzięki czemu poziom prac był bardzo wysoki. Organizatorów cieszy też fakt, że z roku na rok przybywa uczestników projektu, zarówno nowicjuszy, jak i absolwentów, którzy wracają, by znowu móc fotografować.

Podczas podsumowania projektu rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą fotografię IX edycji „Cyfrowego Świata na Sztaludze”. Zwycięzcą został Szymon Keczmerski, absolwent szkoły w Dywitach i uczestnik wcześniejszych edycji wydarzenia. Podczas spotkania odbyła się również premiera filmu autorstwa Kacpra Kleszczyńskiego pt. „Sportowcy z gminy Dywity”. Projekt Marioli Grzegorczyk obejmował także zajęcia teatralne. Widzowie mieli okazję obejrzeć także przedstawienie teatralne. Były to dwie legendy warmińskie inspirowane twórczością lokalnej poetki Marii Zientary-Malewskiej.

Organizatorzy zadbali nie tylko o ducha, ale też o ciało. W ramach projektu odbyły się warsztaty cukiernicze i wariacje na temat czekolady poprowadzone przez znawce tematu - Arka Dziczka. Były zabawy z ziarnami kakaowca, udało się zrobić aromatyczną czekoladę pitną według starej metody wykorzystywanej przez Indian, a później na dworze króla Francji Ludwika XIII. Na zakończenie  spotkania zaproszenie goście, rodzice i uczestnicy projektu mieli niepowtarzalną okazję spróbować „Dzikiej czekolady” w postaci pralinek. Była to śliwka oblana białą czekoladą.