Działalność biblioteki w Świątkach


Działa od 16 stycznia 1949 roku i od początku była dla mieszkańców ważnym miejscem. To jedna z najlepszych w Polsce wiejskich bibliotek. Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, bo o niej mowa, nie ogranicza się tylko do popularyzacji czytelnictwa, ale jest również ważnym centrum kultury w gminie. Od kilku biblioteka organizuje w lipcu Jarmark Rozmaitości oraz we wrześniu dożynki, które cieszą się dużą popularnością.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat bibiloteka zrealizowała wiele projektów. Pozyskane środki zostały przeznaczone na innowacyjne formy działalności. Ostatnio powstała pracownia ceramiczna wyposażona w profesjonalny piec do wypału ceramiki oraz koło garncarskie. Z kolei 30 września z inicjatywy pracowników placówki, doszło do próby ustanowienia Rekordu Polski Guinnessa w kategorii książka. Tą zabawą została podsumowana,trwająca od kilku miesięcy, akcja „Szał czytania”.

Placówka zebrała liczne nagrody w województwie i w kraju. W 2014 r. w Rankingu Bibliotek ogłoszonym przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą, Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach zajęła IV miejsce w kraju oraz zdobyła tytuł najlepszej biblioteki w woj. warmińsko-mazurskim. W tym roku przyznano jej tytuł Bibliotheca Bona w kategorii bibliotek wiejskich oraz tytuł najlepszej biblioteki gminnej w województwie warmińsko-mazurskim.

25 września 2015 r. na Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego 2015/2016 w Ostródzie, kierownik Halina Kirjew otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenie wręczył Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaka ustanowiona w 1969 roku jest przyznawana osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Jest wyróżnieniem za szczególne zasługi położone w działalności społecznej stanowiącej istotny wkład w rozwój literatury, teatru, fotografii, malarstwa i innych dziedzin kultury.