Zapraszamy na festyn "Sto lat św. Mikołaja"

03.08.2010

Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala zaprasza wszystkich na festyn z okazji stulecia powstania kościoła. Festyn odbędzie się 8 sierpnia 2010 r. Rozpocznie go msza w kościele o godz. 12. Natomiast od godz. 13.30 do 19 na boisku odbywać się będę imprezy festynowe. W programie m.in. występ chóru "Warmia" z Lidzbarka Warmińskiego i koncert zespołu rockowego the Wheeler’s Band, aukcja obrazów, turniej rowerowy, gawęda warmińska Łukasza Rucha, konkursy, gry i zabawy dla dzieci oraz mecz siatkówki: żonaci kontra małolaci. Ponadto przewidziano degustację potraw i nalewek domowej roboty, loterię fantową, sprzedaż gadżetów i przejażdżki bryczką. Nie zabraknie piwa i innych napojów chłodzących. Cały dochód z imprezy jest przeznaczony na remont kościoła.

Obchodzący 100-rocznice powstania kościół św. Mikołaja w Sętalu/Süβenthal jest 3. świątynią w tej wsi. Pierwszy kościół mieszkańcy zbudowali już w XV w. ale został zniszczony, prawdopodobnie w czasie wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519-21, wraz z całą wsią. W XVI w kościół został odbudowany i konsekrowany. Spalił się w 1908 r. Obecny kościół powstał w 1910 r. Konsekrował go 11 lipca 1911 r. bp. Augustyn Bludau.