Wysoki poziom na Festiwalu Kaczmarskiego

22.03.2012

Aż 23 młodych wykonawców śpiewało i recytowało utwory Jacka Kaczmarskiego w czasie V Festiwalu Poezji i Piosenki jego imienia, który odbył się w piątek 16 marca w powiatowym I LO w Olsztynku. Pierwszą nagrodę w kategorii piosenka wyśpiewał Karol Lendzion z Biskupca, a w kategorii poezja zwyciężyła Magdalena Weroniecka z Olsztynka.

_

W piątkowy ranek sala gimnastyczna I LO im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku pękała w szwach. Festiwal twórczości Kaczmarskiego zdobywa coraz większą renomę w środowisku lokalnym, co tylko może cieszyć. Zgodnie z tradycją impreza zaczęła się od wniesienia sztandaru szkoły, która nosi imię barda „Solidarności". W konkursowe szranki stanęło 23 wykonawców z Dobrego Miasta, Biskupca, Olsztynka, Dywit i Olsztyna (w tym jeden chór). Piosenkom i wierszom z uwagą przysłuchiwało się jury w składzie: Katarzyna Waluk, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynku oraz Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa i Barbara Guga, dyrektor wydziału oświaty i kultury Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Niektóre wykonania pozostawały na długo w pamięci publiczności.   
- Z roku na rok poziom jest zdecydowanie wyższy - uważa Dorota Linkiewicz, polonistka z I LO w Olsztynku i główna organizatorka festiwalu. - Młodzież wykonuje już nie tylko słynne „Mury" czy „Obławę", tylko inne, mniej znane i zdecydowanie trudniejsze utwory. To bardzo optymistyczne, że mimo dużego stopnia trudności jaką cechuje się twórczość Jacka Kaczmarskiego młodzi ludzie biorą się za nią.

_
Karol Lendzion wyśpiewał pierwsze miejsce piosenką "Między słowami"

Ciekawostką jubileuszowego festiwalu był premierowy udział dwójki wykonawców z Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II w Biskupcu. Młodzi biskupczanie bardzo mocno zaakcentowali udział w konkursie. Karol Lendzion dynamicznym i porywającym wykonaniem utworu „Między słowami" wyśpiewał I miejsce w kategorii piosenka.
- Ogólnie śpiewam raczej klimaty jazzowe w zespole „Sukces" Agaty Dowhań, ale chciałem sprawdzić się z poezją śpiewaną, stąd mój przyjazd do Olsztynka - mówi Karol Lendzion, który nie krył zaskoczenia z werdyktu jury. - Jestem w szoku, że wygrałem. Z tych emocji nawet zapomniałem trochę tekstu w czasie wykonywania piosenki po ogłoszeniu wyników.



Oprócz pierwszej nagrody Karol Lendzion otrzymał też nagrodę specjalną w postaci gitary z podpisami członków zespołu Enej, którą podarował juror Mariusz Kwas.
- Gitara jest po to, żebyś nie musiał w przyszłości wspomagać się zewnętrznymi akompaniatorami - mówił do zwycięzcy Mariusz Kwas. 

_
Piotrek "Lolek" Sołoducha, wokalista Eneja przekazuje gitarę z autografami, którą Mariusz Kwas podarował zwycięskiemu Karolowi Lendzionowi

Drugie miejsce za wykonanie „Księżniczki i pirata" zdobyła Agnieszka Kowalewska, a trzecie Paweł Chrzan z I LO w Olsztynku za „Sen Katarzyny II". Jednak największy aplauz publiczności wywołało brawurowe wykonanie „Bluesa" na dwie gitary i dwa głosy przez Pawła Tomaszewskiego i Michała Filipkowskiego. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Dobrym Mieście od razu nawiązali świetny kontakt z widzami i bezapelacyjnie zdobyli Nagrodę Publiczności oraz wyróżnienie.
- Dobry blues nie jest zły! Blues to żywioł - cieszyli się Paweł i Michał, którzy przed rokiem zajęli II miejsce za „Obławę". - Tak naprawdę zagraliśmy ten utwór po zaledwie dwóch próbach.


Tak zagrali zdobywcy Nagrody Publiczności
  
Pierwsze miejsce w kategorii poezji zdobyła Magdalena Weroniecka z gimnazjum w Olsztynku, która z przejęciem przedstawiła utwór „Ballada żebracza". Drugi był Paweł Raciborski z Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II w Biskupcu, wykonawca utworu „Widzenie", a trzecie miejsca zajęła Dagmara Klus z gimnazjum w Olsztynku, która recytowała „Balladę o umieraniu".

_
Pierwsze miejsce w kategorii poezji zdobyła Magdalena Weroniecka z gimnazjum w Olsztynku

Dzień przed festiwalem rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny związany z Jackiem Kaczmarskim. Ogółem wpłynęło 15 prac. Pierwsze miejsce zajęła Iga Lenkiewicz z Zespołu Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście, drugie Małgorzata Kasuła z Gimnazjum w Stębarku, a trzecie Anna Król z I LO w Olsztynku. 

_
Skupione jury festiwalu wsłuchuje się w wykonania młodych artystów