Wybory parlamentarne 2015

21.10.2015
W niedzielę 25 października 2015 roku odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Głosować można będzie w obwodowych komisjach wyborczych w godzinach od 7:00 do 21:00. Kto może oddać głos, gdzie i jak to zrobić na terenie powiatu olsztyńskiego?

Na pierwszej z kilku białych kart, jakie dostaniemy, znajdziemy informacje dotyczące sposobu głosowania. Druga zawierać będzie wykaz komitetów wyborczych na poszczególnych stronach. Na tej karcie nie głosujemy! Swój głos w wyborach do Sejmu oddać można poprzez zakreślenie „X” w polu przy nazwisku tylko jednego kandydata ze wszystkich list wyborczych. Z kolei pojedyncza żółta karta tyczyć się będzie oddania głosu na kandydata do Senatu. Na niej zakreślamy „X” również w polu przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Głosować mogą osoby, które:
- posiadają polskie obywatelstwo
- najpóźniej w dniu głosowania mają ukończone 18 lat
- nie zostały pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
- nie zostały ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu
- nie zostały pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
Aby wziąć udział w głosowaniu wyborca potrzebować będzie dokumentu umożliwiającego potwierdzenie tożsamości. Musi więc to być dokument ze zdjęciem, taki jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymacja szkolna lub służbowa. Nie może być zniszczony, ani uszkodzony.

Lokalizacje Obwodowych Komisji Wyborczych w powiecie olsztyńskim:
- Barczewo
- Biskupiec
Dobre Miasto
- Dywity
- Gietrzwałd
- Jeziorany
- Jonkowo
- Kolno
- Olsztynek
- Purda
- Stawiguda
- Świątki



Należy pamiętać o zachowaniu ciszy wyborczej, która rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania, tj. 24 października 2015 r. od godz. 00:00 i trwa do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21:00 w dniu 25 października 2015 r., jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania. W okresie tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

W trakcie trwania ciszy wyborczej zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Szczegółowe informacje dotyczące głosowania można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej: parlament2015.pkw.gov.pl