Wspomnienie o Krystynie Spikert


Po długiej i ciężkiej chorobie 10 stycznia zmarła Krystyna Spikert, animatorka warmińsko-mazurskiej kultury, która pomagała bezinteresownie także w organizacji Powiatowych Konkursów Recytatorskich w Dobrym Mieście. Wspaniałą kobietę wspomina Elżbieta Gajewska z Dobrego Miasta.

_

Właściwie nie pamiętam, kiedy pierwszy raz spotkałam Krystynę Spikert. Pewnie na jednych z wielu zajęć dla polonistów i recytatorów. Co ciekawe jednak, w pamięci utkwiły nie tyle przekazywane przez Nią umiejętności oddychania przeponą i interpretacji tekstów literackich, ile sposób bycia, aura opanowania, spokoju i ciepła. Tego wszystkiego, co powoduje, że człowiek z zapartym tchem słucha, słucha, słucha…
Tym większą radość sprawił mi fakt, że dzięki pomocy Elżbiety Bilińskiej-Wołodźko pani Krystyna Spikert zaszczycała swoją obecnością i spoglądała fachowym okiem na Powiatowy Konkurs Recytatorski „Spotkania z poezją" w Dobrym Mieście. Robiła to zupełnie bezinteresownie, poświęcając swój wolny sobotni czas na wyjazdy do małego miasteczka na zwykłe międzyszkolne konkursy.
Każde z nią spotkanie to była dla uczniów wielka szkoła prawdziwego występowania, zaś dla nauczycieli-ciekawe doświadczenia zdobyte dzięki ciekawemu człowiekowi.
W ubiegłym roku na IX konkursie wszyscy świetnie się bawiliśmy, bo w tej atmosferze rywalizacji pani Krystyna zadbała o poczucie, że nawet występowanie może być dla stremowanych młodych artystów źródłem zadowolenia.
Mieliśmy nadzieję, że w tym roku pojawi się znowu i znowu czegoś nas nauczy.
Elżbieta Gajewska