Wolontariusze i pasja pomagania

16.04.2014
Bezinteresownie i kosztem własnego wolnego czasu niosą pomoc, radość i nadzieję potrzebującym. Działają w organizacjach szkolnych i pozarządowych. W Powiecie Olsztyńskim odbyły się eliminacje do ogólnopolskiego konkursu nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” 2014. Laureatem powiatowym został Kamil Tracewicz z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście.

Pozostałe nagrodzone to: Kinga Wisowata, Dagmara Natalia Klus, Karolina Janiszewska i Paulina Leszczyńska z ZS im. K.C. Mrongowiusza w Olsztynku, Karolina Janczara z katolickiego Gimnazjum Społecznego im. Jana Pawła II w Biskupcu oraz Dominika Lasota z ZS w Biskupcu.
Wszyscy wyróżnieni zostali zaproszeni 15 kwietnia na posiedzenie Zarządu Powiatu w Olsztynie. Podczas spotkania Mirosław Pampuch, starosta olsztyński gratulował laureatom i ich opiekunom wielkiego zaangażowania.
- Jestem pod wrażeniem tego co robicie na co dzień, i ile dajecie z siebie na rzecz innych -  mówił starosta. – Szczególnie teraz kiedy młodzież skupia się na komputerach jesteście wzorem do naśladowania.

To jest odruch
Wolontariusze traktują swoją dodatkową pracę, jak pasję.
- Lubię pomagać innym, to jest taki odruch, a poza tym nie chcę siedzieć bezczynnie w domu - opowiadał o swojej motywacji Kamil Tracewicz, uczeń III klasy LO w ZS w Dobrym Mieście.
Zwycięzca plebiscytu podniósł wysoko poprzeczkę. Prowadzi dla dzieci zajęcia sportowe, rekreacyjne, plastyczne, czyta im książki. Zainicjował powstanie czytelni i wypożyczalni książek w Głotowie. Udziela korepetycji, współorganizuje Dobromiejskie Targi Młodzieżowe, pisze projekty, organizuje debaty, a w czasie letnim pomaga rodzicom prowadzić Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Mało? 16 maja Kamil zdaje maturę, zaś dzień później, przygotowuje dla dzieci przedstawienie. Po maturze chce się dostać na geodezję do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Nie zamierza jednak kończyć swojej przygody z wolontariatem.
- Mamy absolwentów, którzy nadal nam pomagają - mówi Barbara Opała, nauczyciel bibliotekarz, opiekun Klubu Wolontariatu przy ZS w Dobrym Mieście. – Biblioteka jest sercem naszej szkoły, dużo się dzieje. Ludzie w Dobrym Mieście nas znają i często proszą o pomoc, a my chętnie się angażujemy.

Człowiek-orkiestra
Laureat jest tylko jeden, ale zaangażowanie pozostałych wyróżnionych jest równie imponujące. Paulina Leszczyńska  z ZS w Olsztynku pracuje m. in. z podopiecznymi z Domu dla Dzieci w Olsztynku, nawiązała z nimi koleżeńskie relacje.
- Mam wielką satysfakcję, a dzieciaki traktują mnie jak kogoś bliskiego. Praca z nimi to duża odpowiedzialność, jak trzeba to jestem na telefon. I wysłucham ich problemów i pomogę w lekcjach – mówi Paulina Leszczyńska.
Dorota Walter-Obrębska , nauczyciel bibliotekarz, opiekun wolontariuszy przy LO Olsztynku zwraca uwagę na potrzebę wspierania i nagradzania osób aktywnych, którzy działają na rzecz innych.
- Opiekuję się grupą wolontariuszy, która trwa nieprzerwanie od 2001 r. W każdym roku szkolnym mam kilkanaście osób chętnych. Warto takie osoby promować i nagradzać – mówi opiekunka.
Wśród wolontariuszy nie mogło zabraknąć miłośników zwierząt. Karolina Janczara z Katolickiego Gimnazjum Społecznego im. Jana Pawła II w Biskupcu  kocha zwierzęta i sport. Współorganizuje m.in. zbiórki żywności dla psów ze schroniska. – jednoczy całą społeczność uczniowską, to człowiek orkiestra - zachwalała Karolinę opiekunka wolontariuszy w Biskupcu Justyna Pstrągowska.
Wspaniali otrzymali listy gratulacyjne i upominki od starosty. Laureata wyróżniono dodatkowo pucharem. Weźmie on udział w czerwcowej gali w Kamieniu Pomorskim, podsumowującej ogólnopolską edycję konkursu.

DSC08579_m DSC08575_m

DSC08574