Wizyta studentów w starostwie


Jak wygląda praca w starostwie, gdzie szukać zatrudnienia po studiach oraz na czym trzeba się znać, żeby znaleźć pracę? To tylko niektóre z zagadnień, które były omawiane w trakcie spotkania ze studentami 5 roku Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie podczas dzisiejszej wizyty w Starostwie.

– Geodezja i kartografia wiążą się z bardzo dużym wachlarzem zadań. To tworzenie zbiorów danych przestrzennych, dokumentacji geodezyjnej na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych oraz czynności cywilnoprawnych związanych z nieruchomościami, a także wykonywanie opracowań geodezyjno-kartograficznych na potrzeby budownictwa. To także opracowanie zobrazowań lotniczych czy satelitarnych i ortofotomapy – mówi Anna Kowalewska, dyrektor Wydziału Geodezji i Geodeta Powiatowy.

Przyszli geodeci oglądali mapy analogowe i operaty techniczne – dokumentację zawierającą rezultaty geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych wraz z wynikami ich opracowania. Zapoznali się z danymi w mapie numerycznej wprowadzanej przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Zobaczyli także, na czym polega obsługa interesantów oraz wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych.

Studentom przedstawiono również zasady funkcjonowania geoportalu, dzięki któremu można uzyskać dostęp do map i dokumentów w postaci cyfrowej – za pośrednictwem Internetu. Po naniesieniu zmian na mapach cyfrowych przez pracowników urzędu, zmiany w programie widoczne są już na drugi dzień.

Dzisiejsza wizyta w Wydziale Geodezji nie była ostatnią, Starostwo odwiedzi jeszcze druga grupa studentów. Spotkanie zaplanowane jest na przyszły wtorek – 30 września.