Święto warmińskiego dziedzictwa browarniczego w Olsztynie!

02.08.2013
Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego zawita w sobotę 3 sierpnia do Olsztyna. Starówka, amfiteatr i zamek zostaną opanowane przez miłośników warmińskiego piwa, historii regionalnego browarnictwa i znakomitej muzyki! Jeśli kochacie Warmię, nie może Was tam zabraknąć.

_

Liczba zaplanowanych wydarzeń i działań na olsztyńską odsłonę WFDB może przyprawić o lekki zawrót głowy. Cały program wydarzenia znajduje się poniżej. Napiszemy krótko i na temat, bez owijania w bawełnę: nikt się nie spodziewał, że na pierwszą edycję Warmińskiego Konkursu Piw Domowych wpłynie 70 piw w trzech kategoriach – konieczne były eliminacje :), na scenie w amfiteatrze zagra trzech uczestników tegorocznego Openera (Abradab, Lao Che, Łąki Łan) i fajne kapele z Warmii (Messa, Art Rock, Rockerfeler, Roswell), warmińskie piwowarstwo domowe, rzemieślnicze i regionalne ma się coraz lepiej, choć dawniej bywało jeszcze lepiej, co będzie można zobaczyć w Warmińskim Objazdowym Muzeum Browarnictwa.

Organizatorem WFDB w Biskupcu, Olsztynie i Braniewie jest Powiat Olsztyński.
Partnerzy to gmina Olsztyn i Biskupiec oraz Powiat Braniewski. Współpracują z nami: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Biskupiecki Dom Kultury i Braniewskie Centrum Kultury.

Sponsorzy I Warmińskiego Konkursu Piw Domowych:
sponsor główny: pensjonat Conti Velle nad jeziorem Narie w Kretowinach, Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, Browar Kormoran, Browar Koreb, piwoszarnia.pl, homebreing.pl, sklep winiarski Ganda Olsztyn, Starostwo Powiatowe Olsztyn

Patronat medialny:
TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, olsztyn24.com, Gazeta Olsztyńska, orientacja.pl, Nasz Olsztyniak, Portal Braniewo, Express Olsztyn, Gazeta Warmińska

Internet:
www.warmia-browarnictwo.pl
www.powiat-olsztynski.pl

Projekt WFDB jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Warmia Mazury 2007-13

WFDB Olsztyn – program

Zamek Olsztyński

godz. 12-20 - Piwnice Zamkowe (poziom pierwszy, wejście z dziedzińca) - Warmińskie Objazdowe Muzeum Piwowarstwa, wystawa zdjęć, materiałów i akcesoriów piwnych, kolekcja „wafli”, w tle filmy dokumentalne z cyklu „Browary Polskie”
godz. 13 - Piwnice Zamkowe (poziom drugi, wejście z dziedzińca) - aktywne warsztaty dla 30 osób  na temat związków kultury i piwa, prowadzi Paweł Błażewicz, historyk i piwoznawca, są jeszcze wolne miejsca (zgłoszenia od 8 do 15 pod numerem 89 521 05 41,42 i 43)
godz. 15 – Piwnice Zamkowe (poziom drugi) – prezentacja multimedialna i dyskusja na temat rozwoju kultury alternatywnej po 1989 roku na Warmii i jej związków z tematem browarniczym (From Pub, From Beer – pierwsze w Polsce piwo z żeń-szeniem, moderator Wojciech From
godz. 16 – Piwnice Zamkowe (poziom drugi) - prelekcja na temat procesów technologicznego warzenia piwa
godz. 17 - Piwnice Zamkowe (poziom drugi) – Przegląd Filmów Piwnych („Butelki zwrotne”, „Przyjęcie na 10 osób plus 3”)
godz. 9-16 – górny hol – I Warmiński Konkurs Piw Domowych w trzech kategoriach: Weissbier, AIPA, warmińskie Rosanke plus wybór Grand Championa (ogłoszenie wyników około godz. 19 na scenie w amfiteatrze)

godz. 15 – kawiarenka muzealna – konkurs na najsmaczniejsze warmińskie przekąski piwne fafernuchy i nowolatki (jury: Edward Cyfus, Elżbieta Kaczmarek, Krystyna Dziotko), osoby, które chcą wystartować w kulinarnym konkursie powinny dostarczyć wyroby do godz. 15 do kawiarenki zamkowej

Dziedziniec zamkowy
godz. 13-16 – Tour de Warmia w Kapsle – turniej na profesjonalnym torze, zapisy na miejscu
od godz. 12 – stoiska:

- Piwnia Warmińskich Chłopów Bosych – piwo z własnych składników (orkisz, jęczmień, chmiel)
- Warmiński Browar Parowy – warzenia „na żywo” piwa w 150-litrowym kotle plus degustacja
- Piwowarzy Domowi – warzenie piwa „na żywo” w warunkach domowych plus degustacja
- Warzelnia Warmińska – warzenie „na żywo” kwasu chlebowego plus degustacja buzy jęczmiennej i kwasu chlebowego
- Warmińskie czarownice, czyli Klub Babki Zielarki z Blanek – degustacje: zupa piwna z kociołka, potrawy z dzikiej trawy, nalewki na piwie: babskie łzy, porterówka, sołtysówka, napitki bezalkoholowe: herbaty z pokrzywą, syropy z kwiatu bzu, sosny, lipy. Przekąski piwne i starowarmińskie nalewki, eliksir miłości
- stoisko z degustacją: fafernuchów i nowolatek
- warsztaty ceramiczne, w nagrodę za pracę z gliną kufle warmińskie
- stoisko kolekcjonerskie (porcelanki, butelki, beczki)

Na trakcie zamkowym i ul. Zamkowej od godz. 12
- stoiska z żywnością regionalną (miody, kiełbasy, wędliny, chleb, sery krowie, Sery Korycińskie, smalec, ogórki)
- stoiska z rękodziełem warmińskim i ludowszczyzną (m.in. biżuteria ze sznurka lnianego, filc, lniane Warmyszy, anioły z masy solnej)
- stoisko zielarskie
- piwa regionalne (Kormoran i Koreb)
- Smaki Gabi – pierogi, krokiety, pączki, naleśniki itp.

Jezioro Krzywe
- godz. 11 – pierwszy wyścig Regat o Puchar Wielkiego Piwowara (dezety i jachty kabinowe), zgłoszenia przyjmuje Jarosław Misiak, tel: 601 986 818

CeiiK, ul. Parkowa 1
- godz. 10 – warsztaty wizualno-muzycznej na temat piwowarstwa, przekąsek piwnych, Warmii - zgłoszenia pod numerem: 664 235 251