Wiemy, jak będzie wyglądać kompleks kulturalny w Wadągu

12.12.2022
Monika Nowakowska

Multifunkcyjne, trzybryłowe, w estetyce architektonicznej nawiązujące do symboliki Warmii. Takie ma być Powiatowo-Gminne Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu. W olsztyńskim planetarium 12 grudnia odbyła się prezentacja koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego inwestycji.

W pokazie wzięli udział posłowie na Sejm RP — Paweł Papke i Marcin Kulasek, przedstawiciele samorządów Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Dywity, kierownictwo Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach z dyrektorem Januszem Cieplińskim na czele, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Berenika Oklińska, dyrektor GOK w Dywitach Krzysztof Włodarski oraz wiele innych zainteresowanych tematem osób. Autorem prezentacji był dr inż. arch. Marcin Furtak, prof. Politechniki Krakowskiej, szef Pracowni Projektowej F-11 z Krakowa.

- Wchodzimy w 13. rok funkcjonowania Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach. W siedzibie głównej i filiach szkoły uczy się pół tysiąca dzieci, które chcą być blisko sztuki i poszerzać swoją wiedzę w zakresie kultury wysokiej. Od początku przyświecała nam myśl współpracy z samorządami i to się udało. Udało nam się też doprowadzić, dzięki wsparciu parlamentarzystów z regionu, do zmiany treści ustawy i zalegalizowania takiej formy działania filii, na jakiej nam zależało. Od początku wiedzieliśmy, że szkoła muzyczna powinna mieć własną siedzibę. Udało nam się pozyskać 20 mln zł na I etap budowy obiektu. Wierzę, że będzie on odpowiadał naszym, a przede wszystkim dzieci i młodzieży oczekiwaniom w zakresie realizacji ich marzeń o edukacji muzycznej. Ma też służyć mieszkańcom gminy i powiatu — zapewniał Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Wójt Gminy Dywity podkreślił dobre relacje i zrozumienie obu samorządów, będących inwestorami. - Współpraca Powiatu i Gminy Dywity jest modelowa. Centrum ma powstać na ponad 1,5 ha gruntu w Wadągu. Dlaczego tu? Ponieważ u nas rozpoczęła się historia szkoły muzycznej. My też mieliśmy przygotowany teren pod inwestycję, z opracowanym z planem miejscowym zagospodarowania. Kosztami prezentowanej dokumentacji dzielimy się po połowie — mówił wójt Daniel Zadworny.

Projekt przygotowała Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa, mające na swoim koncie szereg realizacji instytucji kulturalnych. Dla architektów w pracy nad Centrum w Wadągu istotna była analiza uwarunkowań typograficznych terenu oraz symbolika i pierwiastek lokalny. - Naszymi inspiracjami stały się średniowieczne zamki i kościoły, żegluga na jeziorach Warmii, olsztyńskie kamienice i tradycyjna architektura drewniana. W  nowoczesnej bryle chcemy zastosować więc cytaty historyczne i symbolikę języka muzyki.  Stworzymy mały kampus  z przyjaznymi przestrzeniami, osadzony w krajobrazie. Dachy będą zaopatrzone w fotowoltaikę, zastosujemy też gruntowe pompy ciepła. Kompleks mają tworzyć trzy budynki — Gminny Ośrodek Kultury, Samorządowa Szkoła Muzyczna i Sala Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych. Mają w sumie zajmować około 8,5 tys. metrów 2 powierzchni użytkowej — tłumaczył prof. Marcin Furtak.

Na początku roku zostanie rozpisane postępowanie na rozpoczęcie inwestycji w trybie "Zaprojektuj i wybuduj sam do stanu surowego".

Magdalena Bujewicz-Mydlak

 Fot. Monika Nowakowska