Wielkie pieniądze na remont Zespołu Szkół w Olsztynku

Ponad 4,2 mln zł unijnych środków otrzyma olsztyńskie starostwo na dokończenie remontu zabytkowego budynku Zespołu Szkół w Olsztynku. Decyzję o przyznaniu pieniędzy podjął zarząd województwa. - Dzięki tym środkom poprawi się jakość kształcenia i stan techniczny tego pięknego zabytku - cieszy się starosta Mirosław Pampuch.

Bardzo dobra wiadomość nadeszła z obrad zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, które odbyło się w poniedziałek 14 czerwca. W czasie posiedzenia zarząd zajmował się podziałem środków w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury z działania 3.1 „Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną".
- Podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu kwotą ponad 4,2 mln zł projektu, który zakłada dokończenie remontu zabytkowego budynku Zespołu Szkół w Olsztynku - mówi Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa. - To bardzo ważna inwestycja dla powiatu m.in. z tego względu, że szkoła w Olsztynku, to jedyna placówka w powiecie o profilu hotelarsko-gastronomicznym, a właśnie takie wspieramy, zgodnie ze strategią rozwoju województwa.
Informacja o uzyskaniu tak znacznego dofinansowania ucieszyła Mirosława Pampucha, starostę olsztyńskiego.
- Dzięki tym środkom poprawi się jakość kształcenia i stan techniczny tego pięknego zabytku, którego historia sięga XIV wieku - mówi Mirosław Pampuch.
Szkoła w Olsztynku mieści się w zamku, który w połowie ubiegłej dekady przeszedł kompleksowy remont. Za przyznane obecnie pieniądze zostaną odnowione i wyremontowane dwa budynki na przedzamczu.
- Chodzi o budynek schroniska szkolnego i bibliotekę - precyzuje Krystyna Mathoes, dyrektor wydziału inwestycji Starostwa Powiatowego w Olsztynku. - Oprócz tego renowacji doczeka się tez zabytkowy mur, który ogradza obiekt i brama wjazdowa. Dodatkowo teren przedzamcza zostanie częściowo zagospodarowany.
Całość projektu dokończenia remontu obiektów Zespołu Szkół w Olsztynku opiewa na 5,6 mln zł (4,2 mln zł to środki unijne, a reszta to wkład własny powiatu). Rozpoczęcie prac projektowych i robót zaplanowano na początek 2011 roku, a zakończenie inwestycji na koniec 2012 roku. Ryszard Lachowicz, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku przyznaje, że unijne dofinansowanie to znakomity prezent dla społeczności szkolnej, ale także mieszkańców Olsztynka i całego powiatu.
- Po remoncie będziemy mieli prawdziwą perełkę w skali miasta, powiatu, a nawet regionu - cieszy się Ryszard Lachowicz. - Nasz kompleks zamkowy oprócz funkcji edukacyjnej będzie pełnił też znaczącą funkcję turystyczną.