Wielka feta strażacka we Wrzesinie

13.07.2010

Od 100 lat nie zważając na niebezpieczeństwo niosą pomoc innym. W sobotę (10 lipca) strażacy z Wrzesiny świętowali swój jubileusz wspólnie z mieszkańcami i gośćmi. - Dzięki wam udało się uratować mój rodzinny dom - dziękował im starosta olsztyński Mirosław Pampuch - od urodzenia mieszkaniec Wrzesiny.

_

Świętowanie rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, jednostek OSP, orkiestry oraz zaproszonych gości do kościoła parafialnego we Wrzesinie gdzie odprawiona została msza św., pod przewodnictwem ks. infułata Juliana Żołnierkiewicza, kapelana strażaków województwa warmińsko-mazurskiego. Po mszy barwny korowód na czele z prezesem OSP oraz urokliwymi mażoretkami przemaszerował przez wieś.
- Takiej fety tu jeszcze nie było - mówili mieszkańcy.
Strażacy natomiast nie kryli dumy.
- Mam wielki szacunek do munduru i ludzi tu żyjących. Od małego podpatrywałem naszych strażaków i chciałem do nich dołączyć. Udało się. Od pięciu  lat pełnię ochotniczą służbę -  powiedział  Sławomir Asman z Wrzesiny.
Następnie uroczystości przeniosły się na plac przy szkole podstawowej. Tam nie zabrakło podziękowań i gratulacji złożonych pod adresem wrzesińskich strażaków.
- Jesteście kwintesencją lokalnej społeczności, dziękuję wam, że podtrzymujecie tę piękną tradycję - zwrócił się do druhów Jan Maścianica, wicewojewoda warmińsko-mazurski.  Serdeczne gratulacje wraz z prezentem przekazała również wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Urszula Pasławska. Nie zabrakło również wzruszeń, gdy przemawiał Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
- 19 lat temu spłonęło gospodarstwo moich rodziców - mówił Mirosław Pampuch. - Dom ocalał dzięki szybkiej i fachowej akcji strażaków z Wrzesiny. Za tę akcję i wszystkie inne wasze działania z całego serca wam dziękuję.
Kolejnym punktem spotkania były odznaczenia oraz wręczenie strażakom sztandaru ufundowanego przez parafian Wrzesiny. Zacna jubilatka odznaczona została Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to najwyższe odznaczenie związkowe. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został Tadeusz Ratyński, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Następnie odznaczono strażaków oraz wszystkich tych, których praca, zaangażowanie i współdziałanie składają się na osiągnięte przez jednostkę OSP w 100-letniej historii dokonania. Odznaczenie otrzymał również starosta olsztyński. Czego życzą sobie strażacy we Wrzesinie?
- Chcielibyśmy jak najszybciej dołączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zostało nam kilka wymogów do spełnienia - mówił Józef Gniedziejko, prezes OSP Wrzesina. - Przydałby się też nowy samochód i dobudowa garażu - dodaje prezes.
Jednostka OSP Wrzesina liczy 26 strażaków, 2 wspierających i 13 strażaków należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jednostka dysponuje obecnie jednym średnim samochodem Star-Jelcz z motopompą. Niedawno OSP Wrzesina wzbogaciła się także o sprzęt do ratownictwa drogowego o wartości 55 tys. zł. Decyzję o zakupie sprzętu ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął starosta Mirosław Pampuch.

_