Wieczornica niepodległości


Biskupieckie szkoły rozpoczęły obchody Narodowego Święta Niepodległości. W Bredynkach uczniowie, nauczyciele i rodzice spotkali się na wieczornicy, by wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.

Takie spotkania mają wieloletnią tradycję i pomagają najmłodszym zrozumieć zawiłe losy naszej Ojczyzny. Wieczornica miała charakter spotkania dzieci z babcią, która opowiada im o historii Polski, ilustrując ją piosenkami z różnych czasów.

Każda z nich miała związek z ważnymi w naszych dziejach wydarzeniami, świadczącymi o wielkim patriotyzmie Polaków, począwszy od Bogurodzicy, na współczesnych piosenkach kończąc.

– Taka forma lekcji historii powoduje, że dzieciom łatwiej zrozumieć, co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku – uważa dyrektorka Społecznej Szkoły Podstawowej w Bredynkach Beata Żukowska. – Uczniowie znają wiele piosenek patriotycznych, ale wspólne śpiewanie, a wcześniej przygotowanie wieczornicy, pozwala lepiej pojąć ich treść i wydźwięk.

Na wieczornicę przyszli także rodzice, którzy po części artystycznej wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki i pieśni patriotyczne, przy akompaniamencie akordeonu.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości – mówiła podczas wieczornicy zastępca burmistrza Biskupca Katarzyna Nowakowska. – Niech to będzie radosne święto, z chwilą refleksji i przypomnienia sobie o ważnych momentach w historii Polski.

Podobne uroczystości odbywają się w tych dniach w pozostałych szkołach w gminie Biskupiec.