Węgierskimi śladami po Warmii

09.11.2021

Opowiadanie historii wcale nie musi być nudne, czego dowodem jest nowy system informacji turystycznej pod nazwą „Poznaj historię”. Wykorzystując popularne od kilkunastu lat narzędzie marketingowe, jakim jest kod QR, można będzie poznać także polsko-węgierskie dzieje Warmii. Wystarczy zeskanować kod smartfonem i pamiątkowe tablice lub pomniki przemówią lub wejść na stronę poznajhistorie.pl.

9 listopada przed siedzibą Powiatu Olsztyńskiego odbyła się „próba generalna” działania programu. Dlaczego tutaj? Bo obecny plac Józefa Bema, przy którym ma siedzibę starostwo, był świadkiem największej w Polsce manifestacji poparcia Węgrów, którzy w 1956 roku zaprotestowali przeciwko sowieckiej agresji. Jako że próba zakończyła się powodzeniem, już wkrótce obok polsko-węgierskiej tablicy pamiątkowej na fasadzie budynku znajdzie się także tabliczka z kodem QR. Podobne zostaną zamieszczone także na kościele św. Andrzeja w Barczewie i na zamku w Lidzbarku Warmińskim, by każdy turysta za pośrednictwem swojego smartfona mógł wysłuchać także historii o sarkofagu braci Batorych, czy o biskupie Andrzeju Batorym.

– Kod QR prowadzi do zamieszczonych na stronach projektu minisłuchowisk, które prezentują węgierskie wątki historii Warmii w trzech językach: polskim, węgierskim i angielskim – tłumaczył Waldemar Ziarek ze Stowarzyszenia Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, koordynator projektu.

Pomysł popiera Gabor Lagzi, szef Instytutu Liszta w Warszawie, który jako jeden z pierwszych sprawdzał, jak działa program na Warmii. – Między Polską i Węgrami żywa jest przyjaźń polityczna, społeczna i gospodarcza. Takie inicjatywy, jak ta dzisiejsza, zawsze popieram i doceniam. Jako obywatel Węgier i dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury cieszę się, że Polacy na Warmii pamiętają o wspólnej polsko-węgierskiej historii i dbają, by kolejne pokolenia też ją poznały – mówił dyrektor Lagzi.

Projekt „Poznaj historię” to także kolejna „odsłona” realizowanej w powiecie olsztyńskim współpracy polsko-węgierskiej, która obecnie odbywa się pod hasłem „Węgierskie ślady na Warmii”. – Z Węgrami łączy nas wspólna historia i szczególna nić porozumienia – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Od 15 lat nasz samorząd obchodzi Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Popularyzujemy też miejsca na Warmii, w których Węgrzy mieszkali, pracowali, działali na rzecz rozwoju tych ziem.

Tej popularyzacji służy przede wszystkim opracowany w olsztyńskim starostwie szlak turystyczny, który kilka dni temu doczekał się nawet swojej strony internetowej: wegrzynawarmii.pl. Pomysłodawcą połączenia miejscowości, w których żyli Madziarzy był Andrzej Małyszko, znawca lokalnej historii. Wyniki jego badań i poszukiwań, które zainteresowały włodarzy Powiatu Olsztyńskiego, zaowocowały powstaniem publikacji naukowej, mapy turystycznej oraz filmu promocyjnego.

Szlak „Węgierskie ślady na Warmii” zaczyna się w Gągławkach, gdzie kilka lat temu dzięki staraniom lokalnej społeczności oraz poparciu władz samorządowych powstał Trakt Rodu Kalnassy, upamiętniający ślady pobytu tej madziarskiej rodziny na tych ziemiach. Następnie wiedzie do Bartąga, Fromborka, Lidzbarka Warmińskiego, Reszla i Barczewa, gdzie odnaleźć można ślady żywych kontaktów między obu narodami. Trasa kończy się w Olsztynie, na placu generała Józefa Bema, bohatera dwóch narodów.