Warmińskie Rosanke w środku lata

05.04.2013
_

Druga edycja piwowarskiego cyklu odbędzie się w samym środku warmińskiego lata (12-13 lipca w Braniewie, 27-28 lipca w Biskupcu i 3 sierpnia w Olsztynie). Zapowiada się kilka nowości na czele z pierwszym w historii Warmii Konkursem Piw Domowych, gdzie jedną z kategorii stanowi Rosanke, letnie piwo warmińskich chłopów.

_

Nowy produkt regionalny, jakim jest Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego tym razem odbędzie się w samym środku warmińskiego lata. Upalny szczyt sezonu letniego wydaje się lepszym rozwiązaniem niż ubiegłoroczna pogodowa ruletka (festiwalowe wydarzenia odbyły się w 2012 we wrześniu i październiku).   
- Terminy ustalaliśmy wspólnie z partnerami projektu, czyli gminą Biskupiec, Powiatem Braniewskim i Olsztynem – mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa, które jest liderem i pomysłodawcą WFDB. – Do braniewskiego amfiteatru zapraszamy w dniach 12-13 lipca, do byłej jednostki wojskowej w Biskupcu 27-28 lipca i na olsztyńską starówkę 3 sierpnia.

Po raz pierwszy u siebie
Organizatorzy WFDB przygotowują nowe wydarzenia i atrakcje programowe. Razem z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych prawdopodobnie po raz pierwszy w historii Warmii zorganizują Warmiński Konkurs Piw Domowych. Do tej pory to piwa domowe i regionalne stąd zdobywały znaczące nagrody na renomowanych konkursach w kraju i za granicą. Teraz konkurs odbędzie się na Warmii.
- Chcemy zintegrować coraz prężniejsze środowisko piwowarskie oraz przypomnieć bogatą historię browarnictwa na naszych ziemiach – mówi Daniel Duda, członek PSPD, piwowar domowy z Browaru Jaroty i pełnomocnik ds. organizacji konkursu. - Z racji, że konkurs przeprowadzony będzie latem, proponujemy kategorie piw, które idealnie nadają się do picia w ciepłe dni. Domowi piwowarzy z Polski i innych zakątków mogą wysyłać na konkurs piwa w trzech kategoriach: orzeźwiające pszeniczne, AIPA – mocno goryczkowe piwo warzone ze sporą ilością amerykańskich odmian chmielu oraz odwołujące się do historii Warmii Rosanke, czyli gaszące pragnienie i pożywne piwo warmińskich chłopów pańszczyźnianych wydawane w żniwa.

Biskup Rudnicki i wyjątek

Szczególnie trzecia kategoria jest ciekawa, bo w czasach historycznych środek lata był na Warmii okresem martwym jeżeli chodzi o wytwarzanie piwa.
- Sezon piwowarski rozpoczynał się na Warmii w dniu wspomnienia św. Bartłomieja (24 sierpnia) i trwał do św. Filipa i Jakuba (1 maja) – mówi Paweł Błażewicz, muzealnik, historyk i domowy piwowar.
Jedyne odstępstwo od tej zasady dopuszczała ordynacja biskupa Szymona Rudnickiego z 21 maja 1610 roku. Na jej mocy każdy mieszkaniec miasta mógł warzyć na własne potrzeby lekkie piwo z 3-4 korców słodu jęczmiennego.
- Podobne w charakterze było piwo Rosnake rozdawanego chłopom pańszczyźnianym w okresie żniw – wyjaśnia Paweł Błażewicz. - Prowadzone analizy powalają sądzić, że było to piwo o lokalnym pruskim charakterze zasyp z słodów lokalnych zbóż, ale jego charakter był bliski Belgijskiemu Pale Ale. W tej kategorii dopuszczamy zatem piwa, które najlepiej odpowiadają podanemu opisowi, są pijalne i dobrze gaszą pragnienie w letnie dni.
Piwa konkursowe ocenią fachowcy, wśród których obecni będą certyfikowani sędziowie PSPD. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii zostaną nagrodzeni pucharami, dyplomami, atrakcyjnymi nagrodami. Najlepsze piwo konkursu zostanie dodatkowo nagrodzone 3-dniowym pobytem z wyżywieniem dla dwóch osób w atrakcyjnym pensjonacie Contivelle (www.contivelle.com) w Kretowinach nad jeziorem Narie (voucher do wykorzystania we wrześniu 2013 roku).

Regulamin Warmińskiego Konkursu Piw Domowych (kliknij, aby pobrać!!!)

_