Warmińska Kurlantka, czyli wielkie śpiewanie w Stawigudzie


Tej imprezy nie można przegapić! W sobotę 8 maja hala sportowa przy_ gimnazjum w  Stawigudzie zadrży w posadach. Od wielkiego śpiewu! Na VIII Warmińskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych Kurlantka wystąpi aż 21 zespołów i 350 wykonawców z regionu. Zapraszamy do Stawigudy!

Impreza w Stawigudzie z roku na rok rozwija się, staje się znana w całym województwie i poza jego granicami. Tegoroczna, już ósma edycja Kurlantki, rozpocznie się w sobotę 8 maja od godz. 11 w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Stawigudzie.  
- Zapewniam, że hala będzie wypełniona wspaniałą muzyką, a trybuny kolorową „publicznością" ubraną w odświętne i ludowe stroje – mówi Witold Lubowiecki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie, głównego organizatora Kurlantki. – To warto i trzeba przeżyć razem z nami.
W związku z tym, że Kurlantka jest „warmińskim przeglądem" każdy zespół musi regulaminowo przygotować i zaprezentować minimum jedną pieśń (kurlantkę) warmińską. Regulamin przeglądu dopuszcza udział chórów, zespołów śpiewaczych, folklorystycznych i to powoduje, że nikt nie może się nudzić podczas wielogodzinnego obcowania z muzyką. Przegląd nie ma charakteru konkursu, nie przewiduje kategorii wiekowych, a o jego niepowtarzalnej atmosferze świadczy rosnąca liczba zespołów, które jeżeli raz tu wystąpią, w większości wracają w latach następnych i zapraszają inne zaprzyjaźnione grupy. Na tegorocznej Kurlantce zaprezentuje się aż 21 zespołów: Zaciszuki-Węgorzewo, Stokrotka-Pieniężno, Tęcza Warmii-Braniewo, Ton-Lira-Braniewo, Echo Pasymia-Pasym, Pro Musica-Elbląg, Gosposie-Laseczno, Antonówki-Małdyty , Wrzos-Braniewo, Warmianki-Miłakowo, Ostródzianie-Ostróda, Seniorzy-Dobre Miasto, Legenda-Stawiguda, Tęcza-Olsztyn, Buczyna-Rychliki, Kosejder-Stawiguda, Konsonans-Tomaszkowo, Moderato-Węgorzewo, Chór Towarzystwa Śpiewu św. Cecylii-Lidzbark, Melodie-Godkowo, co daje niesamowitą liczbę około 350 wykonawców!
Patronat honorowy nad przeglądem od pierwszej edycji dzierżą wójt gminy Stawiguda – Teodozy Jerzy Marcinkiewicz i przewodnicząca Rady Gminy Stawiguda – Maria Dąbrowska. Organizatorami są: Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie, Urząd Gminy Stawiguda, Zespół Szkolno Przedszkolny w Stawigudzie i Publiczne Gimnazjum w Stawigudzie. Imprezę finansowo wspiera także Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

_ 
Zdjęcia zespołów pochodzą z ubiegłorocznej Kurlantki. Na górnej fotografii zespół Passionata z Morąga, a na dolnej Warmianki z Miłakowa