Wierni i duchowni...

29.10.2015
- Jacy byli wierni w przeszłości? Jakie mieli wady i zalety? Czy byli lepsi, czy gorsi od nas? Jacy byli duchowni katoliccy i ewangeliccy?... - tymi słowami profesor Stanisław Achremczyk, dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, rozpoczął pierwszy wykład w ramach konferencji naukowej "Życie codzienne na dawnych ziemiach pruskich”. Pytania nawiązywały do podtytułu wydarzenia - "Wierni i duchowni". Konferencja odbyła się 27 października w Salonie Wystawowym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, które, obok OBN, było organizatorem.

W XVIII wieku na terenie Warmii panowała różnorodność wyznaniowa. Ewangelików, którzy nie dawali się nawrócić na katolicyzm,  wydalano. Chcąc wprowadzić przymus „lepszej wiary”, w kościołach wprowadzano obowiązkową obecność na niedzielnych mszach świętych. Lidzbark Warmiński był pierwszym ośrodkim, który wprowadził nakaz czczenia niedziel i dni świętych. Miało to miejsce w 1534 roku.

Podczas konferencji poruszone zostały również tematy związane z pierwszymi pielgrzymkami, miejscami kultu Prusów na Warmii, a także związkami parafii z samorządem warmińskim, które na przestrzeni wieków miały różnoraki charakter.
W spotkaniu głos zabrali pracownicy naukowi z różnych uczelni, wśród nich Janusz Hochleitner, Jerzy Kiełbik, Marek Radoch, Marek Jodkowski, Danuta Bogdan, Lech Kościelak oraz prowadzący spotkanie Jan Chłosta, wiceprezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

W konferencji wzięła udział Barbara Guga, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.
DSC07203   w