W Powiatowo-Gminne Dożynki niebo śmiało się do łez!

04.09.2016
Mimo deszczowej aury, Powiatowo-Gminne Dożynki w Świątkach zdecydowanie się udały. 4 września nie zabrakło ani tradycji, ani wzruszeń, śmiechu i zabawy. Wśród gości znaleźli się m.in. parlamentarzyści Urszula Pasławska i Andrzej Maciejewski, wójt gminy Kolno Henryk Duda, wiceburmistrz Dobrego Miasta Beata Harań oraz radni powiatowi Jan Dowgielewicz, Anna Klewiado, Wojciech Ruciński, Andrzej Abako i Henryk Goździcki.

Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą mszą św., którą celebrował arcybiskup warmiński koadiutor Józef Górzyński. Zgodnie z tradycją, kapłan pobłogosławił chleb upieczony z tegorocznych zbóż. W homilii nawiązał do idei dziękczynienia. – Człowiek został stworzony, by czynić ziemię sobie poddaną. Ale nie może zapominać, po co to robi. Nie jest ważne to, co posiadamy, ale jak to pożytkujemy i kto możemy z tego skorzystać. Dożynki to święto dziękczynienia Bogu za dary. Wdzięczność powinniśmy wyrazić szczególnie wtedy, gdy kończymy żniwa, czyli czas, od którego zależy przyszłość. To ustawia porządek codzienności – mówił arcybiskup koadiutor.

Po mszy ulicami Świątek przeszedł barwny korowód prowadzony przez starostów Dożynek – Jadwigę i Bogdana Kołodziejczaków z Garzewa do Parku Wiejskiego. Po symbolicznym przekazaniu chleba włodarzom powiatu i gminy, do gości zwróciła się starosta Małgorzata Chyziak. – Cieszę się, że piękna tradycja Święta Plonów jest wciąż żywa w powiecie olsztyńskim i możemy co roku dziękować hodowcom, sadownikom, pszczelarzom i ogrodnikom za to, że do naszych domów trafia świeży, pachnący chleb i zdrowe produkty.

Starosta olsztyński oraz prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel uhonorowali gospodarzy wyróżniających się szczególnym wkładem w rozwój rolnictwa w powiecie olsztyńskim. Wśród nich znaleźli się: Teresa i Ryszard Wagnerowie z Mokin w gminie Barczewo, Emilia i Robert Kwasowie z Biskupca, Urszula i Mirosław Wilkowscy z Kabikiejm w gminie Dobre Miasto, Grażyna i Antoni Niklowie z Dywit, Monika i Hubert Lorkowscy z Gietrzwałdu, Wioleta i Józef Łuksza z Kiersztanowa w gminie Jeziorany, Ewa i Wojciech Jończykowie z Garzewka w gminie Jonkowo, Krystyna i Henryk Krasuscy z Kabin w gminie Kolno, Justyna i Janusz Komudowie z Mierek w gminie Olsztynek, Elwira i Wlodzimierz Pontusowie z Prejłowa w gminie Purda, Monika i Marek Popisowie z Tomaszkowa w gminie Stawiguda oraz Agnieszka i Robert Kwasowie ze Świątek. Rolnicy otrzymali pamiątkowe obrazy Elżbiety Bonieckiej-Milowicz przedstawiające pejzaże i architekturę charakterystyczną dla 12 gmin powiatu. Okolicznościowe statuetki rolnikom z gminy Świątki wręczył również wójt Sławomir Kowalczyk.

W trakcie Dożynek przeprowadzony został Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego o „Eko Puchar Starosty Olsztyńskiego”. Decyzją komisji konkursowej najpiękniejszy wieniec przygotowany został przez sołectwo Gołogóra z gminy Świątki. II miejsce przypadło w udziale sołectwu Nowa Wieś z gminy Dobre Miasto, a III – sołectwu Szczęsne z gminy Purda. Nagrody finansowe przekazał Powiat Olsztyński.

Ogromnym powodzeniem cieszył się drugi z konkursów – na „Domowy sernik pieczony”. Swoje wypieki wystawiły pod sąd jurorów 24 gospodynie i 1 gospodarz. I nagroda w postaci sprzętu AGD trafiła do Teresy Czekalskiej z Łumpii w gminie Świątki, II do Teresy Świtarskiej ze Świątek, a III - Doroty Krech z Jonkowa. Swoją nagrodę przyznała też publiczność. Laureatką została Iwona Stankiewicz z Brzydowa w gminie Świątki.

W trakcie Powiatowo-Gminnych Dożynek odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego. Wiele pozytywnych emocji wywołał konkurs o tytuł Super Sołtysa i Super Samorządowca, do udziału w którym dali się namówić m.in. wójt i sekretarz gminy Świątki. Śmiechu nie brakowało też podczas błyskawicznego kursu latania na miotle, który przeprowadziła Anna Pacanowska, znana jako Babka Zielarka. Można było też dowiedzieć się, jak samemu uwarzyć piwo. Na chętnych czekały też próbki przygotowane przez domowych piwowarów i pszczelarzy. Na stoiskach sołectw stoły uginały się od swojskich wędlin, pierogów i wypieków. Na najmłodszych czekała Wesoła zagroda gier i zabaw, a starsi mogli obejrzeć, tradycyjnie już rozegrany, mecz piłki nożnej. Z kolei na stoisku Powiatu Olsztyńskiego można było zaopatrzyć się w mapy poszczególnych gmin oraz szlaków turystycznych i kulturowych w powiecie. Można było też spróbować szczęścia w loterii, w której każdy los oznaczał wygraną.

W części artystycznej wystąpiły zespoły: Hoboud, Livien, „Silna Grupa na wezwanie” i Flame. Gwiazdą wieczoru był CZADOMAN. W dobrej zabawie do późnych godzin nie przeszkodził nawet deszcz. Potwierdziła się więc teza, że gdy pada, nie musi to oznaczać, że niebo płacze, a raczej, że śmieje się do łez!

Organizatorami Powiatowo-Gminnych Dożynek w Świątkach byli:
Powiat Olsztyński, Gmina Świątki, Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach

Partnerzy organizacyjni: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich w Olsztynie, Delikatesy Centrum w Świątkach

Patroni medialni: TVP Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Warmińska, olsztyn24.com