W kont@kcie z rzeczywistością

22.05.2019

„W kont@kcie z rzeczywistością” to nazwa projektu, który od września będzie realizowany w powiecie olsztyńskim i mieście Olsztynie. Starosta Andrzej Abako odebrał w MSWiA promesę dotacji na realizację zadania.

Projekt został zakwalifikowany do dofinansowania w wysokości 38,7 tys. zł spośród 319 wniosków zgłoszonych z całej Polski. – Takie inicjatywy integrują mieszkańców i wpływają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, co jest jednym z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Serdecznie gratuluję autorom projektu i życzę powodzenia w jego realizacji – przekazał w liście sekretarz stanu Jarosław Zieliński.

W uroczystości przekazania promes dotacji uczestniczył starosta olsztyński Andrzej Abako i dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie Zbigniew Załuski. – Cieszę się, że projekt związany z bezpieczeństwem mieszkańców powiatu i Olsztyna został doceniony. Telefon komórkowy i samochód to niebezpieczne połączenie. Ważne jest, żeby o tym mówić i przypominać od przedszkolaka po seniorów. Projekt, w którym uczestniczy Powiat Olsztyński,  będzie realizowany w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Od września do grudnia przyszłego roku odbędą się m.in. konferencja dla rodziców, nauczycieli i młodzieży, seanse filmowe, wizyty przedszkolaków w komendach policji, konkursy dla szkół ponadpodstawowych, audycje radiowe, zostaną też wyprodukowane spoty radiowe i telewizyjne oraz plakaty i ulotki – mówi starosta Andrzej Abako.

Każdego roku Polacy wydają około 20 mln zł na mandaty za korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu. Kierowcy rozmawiają, piszą smsy, wysyłają e-maile, przeglądają internet i robią zdjęcia. Tylko w ubiegłym roku policjanci odnotowali w powiecie 85 tego typu wykroczeń.

Dlaczego to tak poważna sprawa? Każde 6 sekund pisania smsa odrywa wzrok od drogi na 4 sekundy. Jadąc z prędkością 90 km/h, w tym czasie pokonujemy odległość prawie 100 m bez jakiejkolwiek kontroli! A co z rozmową przez telefon? Chwilowe rozproszenie uwagi oznacza: nietrzymanie rąk na kierownicy, wydłużenie czasu reakcji, utrudnione panowanie nad kierownicą, utrzymanie się na pasie, zmianę biegu, czy włączenie kierunkowskazu. Korzystanie z komórki czterokrotnie zwiększa ryzyko kolizji. Instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo chcą mówić o zagrożeniach wynikających z korzystania z telefonu za kółkiem, na rowerze, ale też przez pieszych w każdym wieku.

W realizację projektu zaangażowani będą: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Urząd Miasta Olsztyna, Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komisariaty Policji w Olsztynku, Dobrym Mieście, Barczewie i Biskupcu, klasy mundurowe z Biskupca, Dobrego Miasta i Olsztyna, szkoły podstawowe, gimnazja i przedszkola z powiatu i Olsztyna oraz TVP 3 Olsztyn i Radio Olsztyn.