W filmie pokazali swoją przestrzeń

24.10.2016
32 filmy i 21 projektów społecznych wzięło udział w czwartej edycji Młodzieżowego Festiwalu Filmowego, który odbył się w Olsztynku. Autorami prac konkursowych byli uczniowie z całego kraju, m.in. Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławia, Lublina, Czarnej Białostockiej, a z regionu Warmii i Mazur z Olsztyna, Lubawy, Nidzicy i Olsztynka. Za zadanie mieli opowiedzieć o sobie i otaczającej ich przestrzeni. Do finału przeszło 26 projektów, które oceniało jury w składzie: Justyna Dąbrowska (animator kultury, scenarzystka, reżyser teatralny), Andrzej Cichocki (operator, scenarzysta, reżyser filmowy) oraz Adam Strzelecki (twórca m. in. filmów reklamowych). Werdykt został przedstawiony podczas gali, w której wzięli udział m.in. Agata Sotomska i Tytus Ciski z Filmoteki Narodowej, wicestarosta olsztyński Joanna Michalska, burmistrz Olsztynka Artur Wrochna, Marta Maciejewska ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie i dyrektor Gimnazjum SPSK w Olsztynku Izabela Nawacka.

- Poziom projektów nadesłanych na konkurs był wysoki, a młodzi twórcy wykazali się dojrzałością i świadomością celu, co podkreślali jurorzy - opowiada Magdalena Rudnicka, organizator. - Projekty zostały zrealizowane w różnych konwencjach i gatunkach, od dokumentu, poprzez filmy kreacyjne do produkcji aktorskich. Młodzi filmowcy chętnie wykorzystywali możliwości technologii cyfrowej, w kilku filmach zastosowano efekty specjalne. Jednak dla jury nie było tak ważne, jak, ale CO chcą opowiedzieć młodzi ludzie. I rzeczywiście okazali się oni bystrymi obserwatorami, wrażliwymi na niesprawiedliwość, przemoc, agresję, zdolnymi do autorefleksji, ale też cieszącymi się drobnymi chwilami w życiu, doceniającymi przyjaźń i lojalność.

Do nagród głównych wyłoniono 5 filmów, w tym dokument Księga grupy filmowej z Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku, animacja CZanB Alicji Łyszkowicz z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie oraz 7 wyróżnień, w tym Dziewczyna ze słoikami również ekipy z MDK w Olsztynku, gimnazjalisty z Olsztynka Szymona Pieczywka Widzisz mnie. Spośród spotów nagrodzono 8, w tym 2 otrzymały główną nagrodę – projekt Patrycji Młyńskiej z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie oraz spot Martyny Murzy z Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego w Olsztynku.

Podczas Gali Festiwalu przedstawiono dwa pozakonkursowe filmy: Las cieni Andrzeja Cichockiego, pokazywany na ponad 100 festiwalach i uznany w 2015 za najczęściej nagradzany film za granicą oraz Pewność - film zrealizowany przez uczniów II LO w Krasnymstawie w ramach V edycji projektu Kręcimy film!

Po uczcie duchowej było też coś dla ciała – gorący poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Olsztynku. Festiwal zorganizowali: DKF Zamek (Zespół Szkół w Olsztynku), Miejski Dom Kultury i Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku, w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz w ramach projektu Moja przestrzeń, dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Fundatorami nagród byli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Zarząd Powiatu w Olsztynie, Zarząd Rady Miejskiej w Olsztynku oraz Bogumiła i Waldemar Mikitiuk – Zakład Usługowo – Handlowy w Olsztynku.

 

Pełna lista osób nagrodzonych i wyróżnionych:
FILMY-NAGRODY GŁÓWNE
- Alicja Łyszkowicz, Liceum Plastyczne im. Mendelsohna w Olsztynie: CZanB
- Emilia Rożynek, Gimnazjum nr 11 w Gdyni: Zmowa
- Anna Jakubowska, Lublin (liceum): Winni
- Anita Piotrowska, Gimnazjum w Czarnej Białostockiej: Bez niej
- Grupa filmowa z MDK w Olsztynku: Księga


FILMY - WYRÓŻNIENIA
- Antoni Hoffman, Gimnazjum nr 11 w Gdyni: Ustawka
- Bartek Szampolski, Gimnazjum nr 11 w Gdyni: Zaplątany
- Natalia Skórzewska, Gimnazjum w Lubawie: Hiperbola
- Natalia Rycharska, Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy: Dziewczyna z pasją
- Kinga Kotyla, Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy: Pozytywni
- Szymon Pieczywek, Gimnazjum: Widzisz mnie?
- Grupa filmowa z MDK w Olsztynku: Dziewczyna ze słoikami


PROJEKTY SPOŁECZNE/SPOTY - NAGRODY GŁÓWNE
- Patrycja Młyńska, Liceum Plastyczne im. Mendelsohna w Olsztynie: Woda daje życie
- Martyna Murza, Zespół Szkół w Olsztynku: Nie daj się anoreksji


WYRÓŻNIENIA
- Oksana Małańczuk, Liceum Plastyczne im. Mendelsohna w Olsztynie: Ekuś
- Dominika Sztomberska, Liceum Plastyczne im. Mendelsohna w Olsztynie: Wyciek ropy naftowej
- Natalia Fabisiak, Liceum Plastyczne im. Mendelsohna w Olsztynie: Tup, tup, tup
- Kacper Kleszczyński, Dywity - Ogranicz z komputerem
- Radosław Szcząchor, grupa filmowa z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olsztynku: Cyber-zagrożenia
- Karolina Mularska, Gimnazjum w Grybowie (małopolskie): Anty rapsodia
- Julia Oleksy, Gimnazjum w Grybowie: Realiada


Wszystkim serdecznie gratulujemy!

DSC_3650 DSC_3561