VIII Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej!

25.04.2014
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej zasłużonej dla Warmii węgierskiej rodziny Kalnassy, skoczna muzyka warmińska i węgierska, czy apel pamięci zasłużonych dla Polaków i Węgier – to główne punkty ósmego już Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie i Bartągu.

Będzie coś dla ducha i coś dla ciała! Organizatorzy VIII Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który odbędzie się w sobotę 10 maja w Olsztynie i Bartągu przygotowali program zawierający elementy oficjalne, ale i piknikowe. Wszystko rozpocznie się o godz. 10 pod olsztyńskim starostwem od złożenia wiązanek i wieńców pod tryptykiem poświęconym węgierskim powstańcom z 1956 roku i bohaterskim mieszkańcom Olsztyna, którzy tłumnie zademonstrowali swoją solidarność z węgierskimi braćmi. Potem uroczystości przeniosą się do kościoła w Bartągu, gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej zasłużony dla Warmii węgierski ród Kalnassy. Proboszcz parafii w Bartągu odprawi też mszę w intencji narodów Polski i Węgier. Co godne podkreślenia wszystkie uroczystości w kościele odbędą się z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i orkiestry wojskowej oraz pełnym ceremoniałem. Potem zaplanowano apel pamięci zasłużonych Węgrów i Polaków oraz salwę honorową. Od godz. 14 został zaplanowany piknik dla wszystkich mieszkańców. W części artystycznej zaprezentuje się orkiestra wojskowa, Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, chór „Legenda”, zespół „Kosejder”, „Świąteczna Kapela” z Dobrego Miasta, czy dzieci z przedszkola w Bartągu. Nie zabraknie tez muzyki węgierskiej ze starych płyt, a słynny przebój węgierskiej Omegi „Dziewczyna o perłowych włosach” zaśpiewa  Konrad Popławski -  zwycięzca konkursu „Kocham polskie piosenki”, który w tym roku będzie reprezentował Warmię na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie” w Opolu. Organizatorami polsko-węgierskiego święta są: Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie Miłośników Rusi nad Łyna i gmina Stawiguda. Patronami wydarzenia są: GOK Stawiguda, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Olsztynie, Parafia p.w. Św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu, Olsztyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. biskupa Andrzeja Batorego. Patronat medialny objęły: TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, olsztyn24.com, kurierolsztynski.pl, Gazeta Warmińska.