VI Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła

23.07.2010

W weekend od 23 do 25 lipca zapraszamy do Dobrego Miasta na jedno z_ najważniejszych wydarzeń artystycznych w regionie, jakim bez wątpienia jest VI Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła. To impreza, która akcentuje walory regionu, daje możliwość szerszej prezentacji miejscowym twórcom i pomaga w wymianie kulturalnej.

Zamysł ideowy i artystyczny Jarmarku Sztuki - będący autorską koncepcją Stowarzyszenia Ręką Dzieło - polega na tym, aby w programie pokazać różnorodność otaczającego nas świata sztuki, zainteresować nim możliwie szeroki krąg widzów, a przy tym konsekwentnie unikać komercji, czy wyrobów produkowanych „taśmowo". Dotyczy to zarówno programu artystycznego (dobór propozycji muzycznych, teatr, performance, i inne), jak i prac, prezentowanych przez autorów, a także scenografii, rodzaju proponowanych warsztatów, a nawet propozycji kulinarnych. Organizatorzy Jarmarku zapraszają twórców zarówno z regionu, jak i z kraju i zagranicy, aby artyści mogli inspirować się nawzajem, a przy tym wspólnie stworzyć mozaikę artystyczną, która zafascynuje widzów. Aby społeczność lokalna pozostała ze wspomnieniem „inności", jako zalety i inspiracji. Dzięki temu, że Jarmark trwa aż trzy dni i dwie noce, można pokazać wiele cennych zjawisk artystycznych, a przy tym kolejne fragmenty programu dopasować do różnego wieku i różnej percepcji odbiorców. Warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, teatralne i inne; w ciekawy sposób pokazana warmińska kultura ludowa i wyeksponowana jej wartość jako dokumentu i wzorca, a przede wszystkim jako inspiracja twórcza, którą pragniemy zarazić osoby artystycznie uzdolnione - niezauważalnie włączają grupy widzów w proces zdobywania wiedzy i  praktycznych umiejętności. Wystawione kramy stanowić będą prezentację prac artystycznych i wyrobów rękodzielniczych (z możliwością ich sprzedaży) i prezentacją technik twórczych. Artyści, rękodzielnicy, rolnicy, ogrodnicy, rzemieślnicy będą mogli pokazać i sprzedawać swoje dzieła i produkty, wśród których znajdą się:
- prace i wyroby artystyczne, rzemieślnicze, rękodzielnicze;
- potrawy regionalne;
- oferty gospodarstw agroturystycznych;
- produkty rolne oraz płody z warmińskich pól, ogrodów, sadów, łąk i lasów wspólnie składające się na Rynek Zielonej Sztuki.
Starostwo Powiatowe w Olsztynie od wielu lat wspiera Jarmark Sztuki.

Poniżej przedstawiamy niezwykle bogaty i zróżnicowany program Jarmarku. Tutaj każda, nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie coś dla siebie!