Uważaj, gdzie parkujesz, bo może Cię to słono kosztować!

10.12.2019
Zaparkowałeś samochód w pośpiechu lub bez głębszej analizy, czy miejsce jest ku temu właściwe, a następnego dnia nie możesz znaleźć auta? Warto zajrzeć na parking przeznaczony do przechowywania pojazdów usuniętych z dróg powiatu. Będzie też potrzebny portfel, jeśli potwierdzi się, że pojazd został odholowany z winy właściciela.

Usuwanie pojazdów z dróg i dalsze postępowanie z tymi pojazdami jest uregulowane ustawą Prawo o ruchu drogowym, a stanowi zadanie własne powiatu. Zgodnie więc z prawem służby mogą odholować samochód na koszt jego właściciela przede wszystkim w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Pojazd może być również usunięty, jeśli kierowała nim osoba nietrzeźwa lub nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do prowadzenia samochodu, a także wtedy, gdy stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska. Decyzję wydaje, w zależności od sytuacji, funkcjonariusz policji, straży miejskiej lub osoba dowodząca akcja ratowniczą. Wtedy samochodem trafia na parking strzeżony i tu czeka na właściciela. Ten z kolei zostaje zobowiązany do odebrania pojazdu i uiszczenia opłaty za wcześniejsze jego usunięcie z drogi i parkowanie.

W powiecie olsztyńskim zadanie to realizuje starosta przy pomocy Powiatowej Służby Drogowej, która zawiera umowy z firmami trudniącymi się odholowaniem pojazdów. Ona też powiadamia właścicieli o losach ich pojazdów. Wysokość opłat uchwala Rada Powiatu, na podstawie stosownych regulacji ministra do spraw finansów publicznych. Opłaty pobrane za usuniecie pojazdów i ich przechowywanie na parkingu stanowią dochód własny powiatu.

W ubiegłym roku z dróg powiatu olsztyńskiego zostało usuniętych 77 sztuk pojazdów o masie całkowitej do 7,5 tony. Opłaty uiszczone przez ich właścicieli wyniosły około 54,5 tys. zł. Na tę chwilę na parkingach stoi około 50 pojazdów, które czekają na odbiór, wniesienie opłat przez właścicieli lub decyzję sądu w ich sprawie. Po 3 miesiącach od doręczenia powiadomienia i nieodebrania pojazdu może bowiem starosta może wystąpić do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu. Procedurę stosuje się też, gdy w terminie 4 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie został ustalony jego właściciel. Sąd stwierdza, czy zostały spełnione wszystkie przesłanki niezbędne do orzeczenia przepadku, w szczególności, czy usunięcie pojazdu było zasadne i czy w poszukiwaniu osoby uprawnionej do jego odbioru, dołożono należytej staranności oraz czy orzeczenie przepadku nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

29 listopada Rada Powiatu w Olsztynie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów za usuwanie pojazdów z dróg na obszarze powiatu olsztyńskiego i ich przechowywanie na parkingu, obowiązujących w roku 2020:

Opłaty za usunięcie i przechowywanie pojazdu w 2020 roku