Zagubiłeś dokument tożsamości lub została Ci skradziona karta płatnicza? Zastrzeż je w szybki i prosty sposób w ogólnopolskim Systemie Zastrzegania Kart. W ciągu kilku minut dane trafią do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych i innych firm. Chroń się, bo codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: do wyłudzenia kredytów, wynajmu nieruchomości czy przestępstw podatkowych.
Co robić w przypadku utraty dokumentów?
Należy je szybko zastrzec w banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:
-
- Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (zobacz listę banków).
- Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
- Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
- Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
- Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
- Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu
- informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.
Podkreślamy, że w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, jest jednak objęta tajemnicą. Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).
- Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (zobacz listę banków).
- Co robić w razie utraty karty płatniczej?
- Najważniejsze, by nie została ona wykorzystana bez naszej wiedzy. Ratunkiem dla zasobów konta jest szybki telefon pod numer 828 828 828.
- W Polsce co roku ginie ponad milion kart płatniczych. Gdyby ich właściciele natychmiast po zauważeniu ubytku zastrzegli kartę, nie ponieśliby strat finansowych. Powodem braku szybkiej reakcji często bywa nieznajomość odpowiedniego numeru telefonu do banku. Numer alarmowy 828 828 828 ułatwia błyskawiczne działanie. Prosty do zapamiętania, dostępny przez całą dobę z każdego rodzaju telefonu i z każdego zakątka świata. Wykonano na niego już blisko ćwierć miliona połączeń od jego uruchomienia w 2014 r.
To nie jest zwykła infolinia. Została oparta na nowoczesnej technologii, która rozpoznaje podaną przez dzwoniącego nazwę banku, z którego pochodziła utracona karta. Następnie uzyskujemy połączenie z konsultantem tego banku, który zastrzega kartę. Więcej informacji: www.Zastrzegam.pl
- System Dokumenty Zastrzeżone to projekt realizowany przez Związek Banków Polskich pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy z Federacją Konsumentów i Policją.
Grafiki: dokumentyzastrzezone.pl