Będzie szybciej i nowocześniej


Szybsza i efektywniejsza obsługa klientów urzędu to główny cel projektu „e-administracja w powiecie olsztyńskim”. Jednym z jego elementów jest modernizacja infrastruktury sieci LAN, która zwiększy wydajność programów i tempo przesyłu danych przez komputery w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. 2 sierpnia starosta zawarła umowę z wykonawcą inwestycji.

Sieć LAN to lokalna pajęczyna przewodów rozpięta w całym budynku, za pośrednictwem której komputery komunikują się z grupą serwerów, pobierają dane i je przesyłają. Sieć obecnie działająca w Starostwie Powiatowym w Olsztynie została założona 19 lat temu i osiągnęła już szczyt swoich możliwości. Realizacja projektu pozwoli usprawnić pracę komputerów w całym urzędzie, a co za tym idzie, obsługę klientów. - Nowoczesna sieć oznacza szybciej przesyłane dane między komputerami w urzędzie i zwiększoną wydajność programów. W ramach inwestycji zostanie położonych 20 130 metrów kabla sieciowego i 3 350 metrów kabla elektrycznego, powstaną 582 gniazda sieci komputerowej. Nowa infrastruktura to także spojrzenie w przyszłość, umożliwi bowiem ewentualne, kolejne inwestycje wymagające szybszej i bardziej wydajnej sieci komputerowej – tłumaczy starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.

Modernizacja sieci to również wyzwanie logistyczne, bo specyfika funkcjonowania urzędu wymaga stałego dostępu do bazy danych. Tymczasem żeby zbudować nową sieć, trzeba odłączyć starą. – Sprawą, która zajmie najwięcej czasu jest, zdecydowanie, okablowanie wewnętrznej przestrzeni publicznej – mówi Jacek Zimny, prezes Login IT ze Starogardu Gdańskiego. – Będziemy pracowali od rana do godz. 15 na tyle, na ile będzie to możliwe, żeby jak najmniej utrudniać pracę zwłaszcza tych wydziałów, które obsługują najwięcej klientów. Chcemy także pracować po godz. 15 i w weekendy. Wszystkim nam zależy na tym, żeby zrealizować projekt dobrze, rzetelnie i w terminie.

A ten upływa w końcu października bieżącego roku, dlatego pierwsze prace rozpoczną się już na początku sierpnia. Wartość inwestycji to 650 tys. zł. Cały zaś projekt „e-administracja w powiecie olsztyńskim” opiewa na kwotę prawie 2,5 mln zł, przy 85 % dofinansowaniu unijnym.

DSC_0066