Uniwersytet Trzeciego Wieku w Barczewie

W środę, 1 kwietnia br. w Skarbcu Kultury Europejskiej, przy ul. Grunwaldzkiej 15 (dawny kościół ewangelicki) odbyła się podniosła uroczystość inauguracji Pierwszego Roku Akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barczewie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego sekretarz UTW Halina Bronka, po krótkim wprowadzeniu omówiła zadania, jakie stoją przed UTW w Barczewie.

Ewa Hopfer przedstawiciel Zarządu SSK „Pojezierze” w Olsztynie gorąco przywitała: prof. dr. hab. Stanisława Achremczyka z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, prof. dr. hab. Ryszarda Góreckiego – rektora UWM i senatora, Marię Skurpską – prezesa SSK „Pojezierze”, Andrzeja Marcinkiewicza – dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie, Annę Pawłowską – pełnomocnika prezydenta miasta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, dr. hab. Stanisława Czachorowskiego – prof. UWM, Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, dr. hab. Tadeusza Brzeskiego – prof. UWM, dr. hab. Janusza Połoma – prof. UWM, Wydział Sztuki, dr. Jana Połowianiuka – prodziekana Wydziału Sztuki UWM, prof. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego z Instytutu Filologii Polskiej Zakładu Literatury XX i XXI wieku UWM, dr. Jacka Szubiakowskiego – dyrektora Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, prof. dr. hab. Henryka Kostyrę – rektora OSW im. Józefa Rusieckiego, prof. dr. hab. inż. Stefana Smoczyńskiego – pełnomocnika rektora UWM ds. UTW.

Przywtiała także samorządowców: Lecha Jana Nitkowskiego – burmistrza Barczewa, Mariana Podziewskiego – Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, Gustawa Marka Brzezina – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ponadto radnych powiatu olsztyńskiego: Grażynę Gałęziewską, Krystynę Szter, Tadeusza Plawgo, radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marka Sztera oraz obecnych radnych Rady Miejskiej w Barczewie: Halinę Bronkę, Jarosława Bonusa, Balbinę Buras, Bogdana Caruka, Adama Dowgiałło, Alinę Jakończuk, Dorotę Kaczorowską, Rafała Surmańskiego, Kazimierza Kozona oraz studentów pierwszego roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barczewie. Przywitała dyrektorów i prezesów jednostek i instytucji: dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie Mariolę Łukowską-Juckiewicz.

Zapoznała także zebranych ze składem Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barczewie na lata 2015-2019, w skład którego wchodzą: dr hab. Tadeusz Brzeski (UWM), dr hab. Stanisław Czachorowski (UWM Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska), dr hab. Izabela Lewandowska (UWM Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych), dr Jan Połowianiuk (UWM prodziekan Wydziału Sztuki), mgr Halina Bronka (sekretarz UTW), mgr Ewa Hopfer (przedstawiciel Zarządu SSK „Pojezierze” w Olsztynie, sekretarz OSW im. Józefa Rusieckiego w Olsztynie), mgr Mariola Łukowska-Juckiewicz (dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie), mgr Anna Rok (prezes UTW), mgr Krystyna Szter (wiceprezes UTW). Wymieniła skład Zarządu UTW w Barczewie na lata 2015-2019, w skład którego wchodzą: Anna Rok – prezes UTW, Krystyna Szter – wiceprezes UTW, Barbara Poleszak – skarbnik UTW, Halina Bronka – sekretarz UTW, Ewa Hopfer – koordynator UTW w Olsztynie, Marian Sawicki – członek honorowy zarządu.
Następnie przybliżyła gościom i studentom historię powstania w Europie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz jego znaczenie i miejsce w Polsce.

Przed immatrykulacją studentów UTW przemawiali m.in.: prof. dr hab. Ryszard Górecki, burmistrz Barczewa Lech Jan Nitkowski oraz inni, wręczając na ręce prezes UTW Anny Rok kwiaty i upominki wraz z gratulacjami. Następnie odbył się ceremoniał przyjęcia kandydatów na studentów. Po ślubowaniu prezes Anna Rok i wiceprezes Krystyna Szter wręczyły każdemu studentowi legitymację i birety, które wykonała społecznie Beata Łoposzko z Ruszajn. Wysłuchano pieśni „Gaudeamus igitur” (łac. „Radujmy się więc”), w wykonaniu zaproszonych na uroczystość studentów. Prezes UTW Anna Rok wygłosiła formułkę: „Rok akademicki 2015/2016 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Barczewie uważam za otwarty”.

Pierwszy inauguracyjny wykład prof. dr. hab. Henryka Kostyry pt. „Refleksje akademickie seniorów” oficjalnie rozpoczął cykl zajęć. Wysłuchano pieśni „Gaude Mater Polonia”, która to zakończyła oficjalną część uroczystości. Były gratulacje i podziękowania, a na koniec okazały tort.

Pomysłodawcą powołania do życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barczewie jest Anna Rok, kierownik tutejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jego utworzenie było jednym z działań strategicznych MBP, zawartym w Planie Rozwoju tej instytucji na lata 2012-2015. Od lipca 2013 roku biblioteka znalazła się ponownie w strukturach Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie, tracąc jednocześnie osobowość prawną, co w konsekwencji spowodowało, że nie mogła już samodzielnie zrealizować tego działania.
W 2014 roku MBP w Barczewie została zaproszona do ogólnopolskiego Programu Wsparcia dla Partnerstw Bibliotek, organizowanego przez Centrum Aktywności Lokalnej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, tym samym temat uniwersytetu powrócił. Przy bibliotece zawiązała się kilkunastoosobowa grupa inicjatywna do utworzenia UTW, składająca się z przedstawicieli różnych środowisk i organizacji działających na terenie gminy Barczewo i nie tylko. Wspólnie podjęto decyzję o prowadzeniu uniwersytetu przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi uruchomione zostały procedury. UTW w Barczewie działa w oparciu o statut SKK „Pojezierze” i własny regulamin. Siedzibą władz uczelni jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie oddział Barczewie, Galeria Sztuki „Synagoga” im. Barbary Hulanickiej w Barczewie, ul. Kopernika 7/9. Należy podkreślić, że Zarząd UTW w Barczewie działa społecznie.

W ramach działań UTW w Barczewie planowane są 2 razy w miesiącu wykłady prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyńskiej Wyższej Szkoły im. Rusieckiego oraz innych zaproszonych gości, obejmujące szeroki wachlarz tematyczny, w tym m.in.: wykłady o historii i wielokulturowości regionu Warmii i Mazur, zagadnienia z dziedziny alchemii, przyrody, ekologii, ochrony środowiska, zdrowia, prawa, astronomii, sztuki plastycznej i muzyki. Drugą formą podjętych działań będą zajęcia warsztatowe skupione w pięciu sekcjach tematycznych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest skierowany do osób starszych – emerytów i rencistów. Ma charakter otwarty. Studentem może zostać mieszkaniec gminy Barczewo, który ukończył pracę zawodową i nadal chce być aktywnym i zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zdolności, umiejętności, poszerzać swoje zainteresowania. Kandydat przyjmowany jest na zasadzie dobrowolności. Biuro Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które prowadzi Lidia Szczerbo, mieści się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie.  Tutaj można otrzymać plan zajęć informujący o terminach i tematyce zajęć warsztatowych.

Tekst: W. Zenderowski
foto: www.facebook.com/skarbieckulturyeuropejskiej